Sokszínű új kiállítása nyílt az Izsó Miklós Képzőművészeti Körnek
Október 31-én adta át a közönségnek egységesen ható, mégis nagyon összetett éves tárlatát közösségi sokféleségük jegyében a kazincbarcikai Izsó Miklós Képzőművészeti Kör a Mezey István Művészeti Központban. Több generáció szerteágazó stílusú, különböző művészeti ágakból eredő alkotásai jelentek meg a falakon.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. október 31.
Izsó Miklós Képzőművészeti Kör kiállításmegnyitó – Mezey I. Művészeti Központ
Az 1958-ban alakult művészeti kör vezetője 2008 óta Bacsó István művésztanár. Az Izsó minden évben kiállít, és nemcsak helyben. Korábban már külföldön is bemutatkoztak, a tagok pedig egyéb egyéni és csoportos kiállításokon is szerepeltek. A vezető büszke arra, hogy a többszörösen kiváló, országos hírű csoport megkapta a Kazincbarcika Közművelődéséért Művészeti Díjat.
A művészeti kör aktuális éves kiállítása
A kiállítótérben az érettségizőtől a nyugdíjasig, 12 ember alkotó munkája látható december 6-ig, a Mezey István Művészeti Központ nyitvatartási idejében.
„Ha valaki belép ebbe a térbe, vizuálisan egységesnek tűnő képet kap, még akkor is, ha nagyon sokféle a társaság attitűd és technikai megoldások tekintetében, minden formában — vázolta Bacsó István, a kör vezetője. — Valahogy nálunk nagyon jól működik a csapat, mert a tagok segítik egymást. Közösen beszélünk meg dolgokat, tudjuk becsülni a másik munkáját, nincs féltékenység és eszeveszett verseny, mint a mai világban, sokkal inkább az elfogadás jellemző erre a körre.”
A kiállítást a felvidéki származású, 18 éve Kazincbarcikán élő Szűcs Judit nyitotta meg. A művésztanár először felidézte, hogy a stafétát tartó Bacsó István — körvezetői regnálása alatt — több száz felnőtt gyermeket és felnőttet vezetett be a művészet világába, majd saját benyomásai ihlette gondolatsorát osztotta meg a tárlatról.
„Ahogyan szétnéztem a kiállítótérben, észrevettem a munkákon a lélek hangját, ami nem más, mint a művészet — vallotta Szűcs Judit. — Úgy gondolom, hogy a művészet szerepe most is ugyanaz, mint 100 vagy 1000 évvel ezelőtt. Az ember természetéhez szinte biológiailag kötődik a költészet, a zene, a festészet és a szobrászat. A művészet a veszteségeket mindig úgy tudja megjeleníteni, hogy abból újabb értékek keletkezhessenek. Az életünkben csak rohanunk, vannak céljaink, azokat próbáljuk elérni. A művészet viszont megpihentet, segít abban, hogy megtaláljuk önmagunkat” — hívta szárnyalni a közönség gondolatait is a pedagógus.
Érettségiző tehetségek és tisztes korú mesterek egy körben, egy térben
Az alkotók között életük szinte bármelyik pillanatában művészetileg ugrásra kész egyéneket találtunk. Az olajfestményeket és szénrajzokat is kiállító Poczok Gábor például elmesélte, hogy ő annyira szeret szénnel rajzolni, hogy mindig tart magánál egy „A4-es-t” a kocsiban, és míg a felesége 5-10 percre betér egy boltba, ő már egy művel várja.
Bíró Éva akvarellfestőt a nehezebben zabolázható vízfestéktechnika vonzza szüntelenül: „Az érdekessége, hogy oda folyik, ahova akar, de mégis én indítom el a folyamatot. Igyekszem kontrollálni, amit nem lehet kontrollálni egyébként, és ez benne az érdekes és különleges.”
A Izsó Miklós Képzőművészeti Kör fiatal, érettségi előtt álló tehetségek alkotásait is gondosan prezentálja a nyilvánosság felé. Egyikük Siti Petra, aki a festészet és a grafikai technikák világában egyaránt próbálgatja szárnyait, és próbál bennük kiteljesedni. Kiskora óta szerves része az életének a ló és a lovaglás, ezért szenvedélyeit vegyítve, ezt a témát jeleníteni meg szívesen.
Majercsik János képzőművész, a kör igazi veteránja ezúttal a többiek munkái iránt érdeklődő látogatóként tette tiszteletét. Gyerekkora óta rajzol és fest, rengeteg kiállítása volt külföldön és belföldön, még a mai napig is aktívan dolgozik, és szüntelenül hálás egykori kitűnő mestereinek.
A minden szempontból sokrétű tárlat Mikulás napjáig várja a látogatókat új gyűjteményével, korábban még ki nem állított művek sokaságával.