Alkalmi gobelintárlat Kazincbarcikán Ózd művészi zarándokainak
November 12-én az Ózdi Művelődési Központ 7 munkatársa érkezett a Mezey István Művészeti Központba, hogy megtekintse a Kazincbarcikai Gobelin Öltögetők Körének Ajándék című gobelinkép-kiállítását. A tárlat a Kazincbarcikáról készített képeken túl kiegészült az „Élet a magyar kastélyokban és várakban” című gyűjteménnyel is. A látogatókat meglepetés is várta: Neszádeli Gyula Barcikart-díjas papírművessel elkészíthették a saját műveiket.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. november 12.
Alkalmi gobelin kiállítás - Mezey I. Művészeti Központ
A Kazincbarcikai Gobelin Öltögetők Köre 14 éve alakult, máig regnáló vezetőjük, Kissné Király Piroska ötletére alapozva. Ő saját művészi önmegvalósítását kiterjesztve igyekezett egybegyűjteni azokat a szintén gobelinező társakat, akikkel közösen egyedit alkothatnak. A mindössze 5-6 tehetségből álló művészi formáció életében egy friss ózdi megkeresés mérföldkövet jelenthet még mozgalmas eddigi alapjaik után is.
„Nagyon büszke vagyok, hogy a városban létrehozhattam egy olyan művészeti ágat, amely nemcsak a mi alkotásaink emlékét őrzi, hanem a munkáinkon át azt is bemutatja, hogy mi Kazincbarcikáról érkeztünk — foglalta össze Kissné Király Piroska. — Először Tatabányán kezdtek odafigyelni az egyediségünkre. Több kiállítóhelyszínen tapasztaltuk, hogy a jelenlévő polgármesterek, alpolgármesterek „irigykedtek” a barcikai vezetésre, hogy itt van egy csoport, amely képeken keresztül mutatja be, hogyan fejlődik és szépül a városuk.”
A körvezető második szakaszként tekint arra, hogy az ózdi küldöttség volt az első, amely úgy jelentkezett, hogy szeretnék helyben megnézni a Kazincbarcika 70. születésnapjára összeállított Ajándék című állandó tárlatot, emellett érdekelné őket az „Élet a magyar kastélyokban és várakban” című képanyag is. Erre a felkérésre született az ideiglenes kiállítás ötlete.
A dupla gobelinkiállítás második felének eredettörténete
Kissné Király Piroska a barcikai képek készítésével párhuzamosan azt gondolta: újszerűt is kell alkotniuk, hogy a kör újabb katarzist gerjeszthessen műveivel.
„Egykori történelem szakos tanárként közel állt hozzám a középkor és a középkori várak. Ez adta az ötletet, hogy varrjunk középkori magyar várakat, majd kastélyokat is – árulta el a nyugalmazott pedagógus. — Ez hatalmas dobbantás volt, mert akkor indult be az országban a várak és a kastélyok felújítása. Kapóra jöttünk vagy jókor voltunk jó helyen, és hívtak minket frissen felújított kastélyokba, várakba: a diósgyőri várba, a tiszadobi kastélyba, az edelényi kastélyba, amire én nagyon büszke vagyok a szakkörtársaimmal együtt.”
A kör tagjai a sorozat remekeit gyűjtötték össze a vendégek felkérésére a Mezey István Művészeti Központ tükörtermében. A fogadatás azonban nem állt meg csupán a kívánságteljesítésben, érkezett meglepetésráadás is.
Váratlan közös alkotás a vendégekkel
Mivel a szakmai napon már közelített a szeretet ünnepe, közös kreatív ajándékkészítéssel egészült ki a program. A körvezető felidézte, hogy a gobelin ősi művészetének az alapja nem más, mint előrajzolt mintaanyagra tűszúrással rávinni a képet. Ennek nagymesterét, Neszádeli Gyulát hívták segítségül. Az ő vezetésével készíthette el minden látogató a saját képeslapját, melyet ajándékba haza is vihetett.
A programgazdák beavatták a vendégeket a képek témájának háttérrészleteibe, az ihletés emlékeibe, az elkészítési műhelytitkokba. A foglalkozáson pedig egy-két generációval idősebb kézműves-tanoncok töltötték meg lelkesen a Gyermekek Háza-Kézművesház székeit, és öltötték helyben akár első saját gobelinműveiket.
Neszádeli Gyula azzal köszöntötte közönségét, hogy számára öröm, ha a hobbiját továbbadhatja, főleg ha a szemeken látja az érdeklődést. Többféle technikával is megismertette a résztvevőket, egy kiválasztott technikát, a dekoratív lyukasztást pedig meg is tanította nekik.
Az ÓMÉK Nonprofit Kft. művelődésiágazat-vezetője, Fábián-Dobos Eszter hálás volt a lehetőségért, hogy az összes közművelődési kollégájával együtt megtekinthette a jelenlegi tárlatot.
„Egy nagyon egyedi tárlatvezetéssel egybekötött kiállítás részesei lehettünk — nyilatkozta Fábián-Dobos Eszter. – Hihetetlenül aprólékos, alázattal teli munkák vannak a vásznakon. Piroska és a kör összes tagja csodálatra méltó elhivatottsággal beszélt arról, amit ők szabadidejük jelentős részében végeznek. Gyönyörűek a munkák, amelyek megelevenednek a képeken. A XIX-XX. századi életképek megszólalnak a paravánokon. Azt gondolom, hogy belülről kell, hogy jöjjön, hogy valaki a munkájával, amit a szabadidejéből szakít ki, egy kicsit adjon a közönségnek, a környezetének, és itt ezt tapasztaltam. Zseniális az, amit ők végeznek.”
Eltökélt körtagok
A Kazincbarcikai Gobelin Öltögetők Körének tagjai nemcsak tehetséggel, de alázatos napi munkával is rászolgáltak a pozitív fogadtatásra és a dicsérő szavakra. Tóth Mária, a kör egy tagja elárulta, hogy az edelényi kastélyt ábrázoló egyik legkedvesebb képét — amelyet 2019-ben a kastélyban ki is állítottak — 145.800 öltéssel 6 hónap alatt varrta ki. Ehhez napi 6 órát ült és hímzett.
Kazincbarcika gobelinöltögetőinek állandó tárlata bárki számára folyamatosan megtekinthető a Mezey István Művészeti Központban.