https://kolorline.hu/Gérard Chamayou: Magyar kereszt — Szobrok Kazincbarcikán

Gérard Chamayou: Magyar kereszt — Szobrok Kazincbarcikán

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Egy francia művésztől származó „Magyar kereszt” Kazincbarcikán? Bizony, itt ezt is megtalálhatjuk, méghozzá a Csónakázó-tóból kinőve. A piros-fehér-zöld színű, vasból készült kettős keresztet és rendkívüli alkotóját mutatjuk be közelebbről, „Távolodó” segítségével.

Gérard Chamayou, művésznevén Félix, az ismert francia mérnök-szobrász 2012-ben egyik ötletgazdája és művestől résztvevője is volt a „Művészet városi környezetben” című kazincbarcikai nemzetközi képzőművészeti szimpóziumnak. Az itt töltött időben maga is személyes hódolója lett a „szobrok városának”. 

„A magyarok tiszteletére adta át a Magyar keresztet — tudtuk meg Somodi-Hornyák Szilárd (Távolodó) kazincbarcikai művésztől és művésztanártól. — Azt, hogy művét a Csónakázó-tó vizében állítsák fel, nemcsak jóváhagyta, hanem külön tetszett is neki. Extra figura és állami díjas, nagy művész volt” — emlékezett Somodi-Hornyák Szilárd.

Távolodó közelről ismerte az időközben elhunyt Gérard Chamayout, többször személyesen találkoztak. Őt idézve, jó haveri kapcsolat alakult ki közöttük. Állítása szerint Félix egyike volt azon jól foglalkoztatott francia szobrászoknak, akik világhírességekkel is dolgoztak.

„Olyan jellegű szobrokat készített, amilyet Vasarely képekben, abszolút modern szobrokat — mutatott rá rezidens művészünk. — Franciaország több pontján találhatóak alkotásai. Amikor Barcikán járva nagyon megtetszett neki a város, szobrot ajánlott nekünk, amely azóta is ott áll a Csónakázó-tóban, és helyben is az emlékét őrzi.”



Egy igazán extravagáns szobrász hagyta kézjegyét városunkban

Gérard Chamayout Somodi-Hornyák Szilárd meséi magas, jó kiállású, hosszú hajú, intelligens emberként elevenítik meg, ritkító arany-metál sárga mellényben, pulykakakas diszítőmintákkal. Művészeti rovatunkba ezúttal sztárpletykák is keverednek, mert azt is megtudtuk, hogy az akkor nyolcvanas éveiben járó francia alkotó ötven év körüli ázsiai származású barátnőjének a kedvenc öltözködési stílusát a magyar matyó motívumvilág adta, amelyet akár párizsi eseményeken is magán viselt.

„Úgy jelentek meg ők ketten a kiállításokon, mintha száz évvel ezelőttről érkeztek volna — emlékezett Távolodó. — Félix is szerette volna, hogy más francia szobrászati örökségekhez hasonlóan neki is állandó műve legyen nálunk. Mikor szobortúrát tartottunk helyben, kijelentette, hogy a „Vas Manci” (Diána őzzel), Huszár Imre fő műve félig-meddig francia szobor, hiszen az alkotó Émile Bourdelle — és így közvetve Rodin — tanítványa volt. Mikor megtapogatta Diána szobrát, még azt is megállapította hogy hol lett meghegesztve.”



Egy féltitkos beltéri szobor is hozzájárult a Magyar kereszt létrejöttéhez

Állítólag egy másik, kevesebbek által ismert kazincbarcikai szobor is megerősítette Chamayou elköteleződését városunk irányába. Louis Auguste Moreau (1855-1919) díjnyertes francia szobrász Le Triomphe nevű remeke ugyanis a Kazincbarcikai Polgármesteri Hivatal épületében található. Ez az egy méteres magas bronzmű egykor vándordíjként szerepelt a „Tiszta, virágos Magyarországért” városversenyen. Mivel Kazincbarcika ezt a kitüntetést egymás után három évben is elnyerte, 1972-ben örökös tulajdonába kerülhetett a díj, melyet az akkori városvezetés a Polgármesteri Hivatalon belül helyezett el. (E bekezdés forrása Antal Károly: A szobrok városa című könyve.)

Félix a művészeti szimpóziumon szintén kiállító művésztársával, Olivier Bonninnal együtt ismerte a szobortúrán megtekintett 120 éves alkotást. A mozgó műmustra végén mindketten úgy gondolták, hogy lakosságszámhoz mérve ilyen gazdag szoboranyag egy francia városban sem létezik. Azt állították, hogy egy Kazincbarcika méretű településen náluk legfeljebb két vagy három szobor áll. Ez a gondolat is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ők is itt hagyjanak egy-egy alkotást.

Egy szobor, amely utánfutón érkezett Párizsból Kazincbarcikára

Chamayou 85 évesen vezetett át Párizsból Kazincbarcikára a párjával, az utánfutón pedig a Magyar kereszttel. Megérkezve, a helyi segéderők a szeme láttára „műtötték be” a tóba a szobrot. A parton történt átadás és avatás azóta sem távolodó emlékeiről Somodi-Hornyák Szilárd azt tartja, hogy szép történet, kedves ajándék és tisztelet a magyaroknak.

További híreink

Kazincbarcika ismét bizonyított — újra elnyerte a kerékpárosbarát település címet

Dátum: 2025. máj 23. 13:20

Kazincbarcika immár ötödik alkalommal nyerte el a Kerékpárosbarát település és munkahely díjat. Az elismerés a fenntartható közlekedés iránti elkötelezettségét tükrözi, de egyben feladatot is jelent: még többeket ösztönözni a kerékpáros közlekedésre.

Két új adónem kerülhet bevezetésre januártól — A szabályszerűen építkezők adómentességben részesülnek

Dátum: 2025. máj 22. 18:50

Zöldfelület-védelmi és településkép-védelmi adót vezetne be Kazincbarcika városa jövőre, amennyiben az erről szóló rendeletet a képviselő-testület május 29-én elfogadja. Az adó nem mindenkit érint: az építési szabályokat betartóknak nem kell megfizetniük! A keletkező bevételeket csak kötött célokra lehet felhasználni, így a szociális ellátásokat, a parkok gondozását és többek között a fejlesztések egy részét finanszírozná ebből a város.

Hazánkban törvény rögzíti a fűtési szezon kezdetét és végét — május 15-én hivatalosan is véget ért a távfűtési szezon Kazincbarcikán

Dátum: 2025. máj 21. 17:25

Magyarországon, így Kazincbarcikán is május 15-én ért véget hivatalosan a távfűtési szezon, amely minden évben szeptember 15-től május 15-ig tart – ezt a 2008. évi távhőszolgáltatásról szóló törvény szabályozza, nem pedig önkormányzati rendelet. A városban mintegy 8000 távhős ingatlanban a távfűtés május 16-tól fokozatosan leállt, azonban a használati melegvíz-szolgáltatás továbbra is zavartalanul működik.

Felföldi Fotográfusok 2025

Dátum: 2025. máj 21. 07:25

Megnyílt a Felföldi Fotográfusok Szövetségének nyílt éves kiállítása Kazincbarcikán, a Mezey István Művészeti Központban. A tárlaton a szövetség tagjainak legfrissebb, az elmúlt 1-2 évben készült munkái tekinthetőek meg.

KolorTV élőben

Programajánló

Hősök napja Kazincbarcikán

Gyereknap 2025

Csónakázó-tó

Kolorkölyöktáborok 2025

Kazincbarcika

Reklám

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk