https://kolorline.hu/„A hóba rótt szó nem fehér” – emlékezés a málenkij robotra elhurcoltakra

„A hóba rótt szó nem fehér” – emlékezés a málenkij robotra elhurcoltakra

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

A város Német Nemzetiségi Önkormányzata 2014-ben alakult. Azóta minden évben programot szerveznek, amelyben a málenkij robotra elhurcolt emberekre emlékeznek. Idén a „Művészet a fogságban” címmel előadást hallhattak a meghívottak a Don Bosco Sportközpontban, ahol a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium diákjai „Kis munka, nagy bűn” címmel műsorral emlékeztek meg az egykor Szovjetunióba elhurcolt emberekről.

„Ez egy máig fel nem dolgozott történelmi tragédiája a magyar történelemnek – hangsúlyozta Kazincbarcika Város Német Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke, Sajó Attila. — A málenkij robotban leginkább a német nemzetiségűek voltak érintettek, akiket a második világháborút követően pusztán azért büntettek, mert német származásúak voltak és a nevük németes hangzású volt. Mindenféle bíróság, ítélet és határozatok nélkül teljesen ártatlan embereket, gyerekeket, fiatalokat is elvittek, hiszen nem tartották be a 18 éves életkori határt. Illetve ugyanúgy nem tartották be a felső határt, tehát idősebbeket is elvittek, és jóvátételi munkára vezényelték ki őket a Szovjetunióba. A leginkább érintettek ebben a magyarországi német nemzetiségűek voltak” — emelte ki Sajó Attila.  



„Sajnos nagyon sokan vesztek oda, miközben itthon nem lehetett erről beszélni, és gyakorlatilag több generáció nőtt úgy fel, hogy csak nagyon szűk családi körben eshetett erről szó — nyilatkozta Sajó Attila. — Féltek mindenféle retorziótól, ha elmondják azt, hogy ők milyen körülmények között voltak kint az egykori Szovjetunióban, ahol bányákban, ipari létesítményekben, kőfejtőben kellett dolgozniuk. A málenkij robot gyakorlatilag 1945 januárjában kezdődött, és főleg a januártól márciusig terjedő időszakban vitték Magyarországról el az embereket, zömében a német nemzetiségűeket.”



„Kazincbarcikán mi is fontosnak érezzük, hogy megemlékezzünk minden évben ezekről az emberekről. Tudunk olyanokról, akik Felsőbarcika, Herbolya vagy Sajókaza szülöttei voltak, és megjárták a málenkij robotot. Ebben a térségben egy éjszakára szálltak meg azok, akik Ózd környékéről indulva terelték a foglyul ejtetteket Miskolc irányába. Voltak, akik az éj leple alatt megszöktek. Katonák kísérték őket, így akit ott láttak a közelben, azt begyűjtötték helyettük, hogy a létszám meglegyen – emlékezett vissza az elnök. – Sok család ezeket a sebeket hordozza. A rendszerváltás után kezdett el ébredezni ez az emlékezet, onnantól kezdődően vannak emlékművek, megemlékezések, történeti kutatások, amelyek feldolgozzák ezt a történetet. Ezért kell nekünk is ezt a témát napirenden tartanunk és beszélni, emlékezni róla” — nyilatkozta Kazincbarcika Város Német Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke, Sajó Attila.

Az elmúlt évek megemlékezései során nagyon sokféle előadást hallhattak a résztvevők a málenkij robotról, a régióban történtekről, az elhurcolt gyermekek és anyák, az egyházi emberek sorsáról. Idén a táborban, illetve a hazaérkezés után megszületett művészeti alkotásokat vette sorra előadásában a „Művészet a fogságban” címmel dr. Márkus Beáta történész, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi adjunktusa. Családi érintettségéről is szólt az előadó, akit ez arra motivált, hogy több mint egy évtizeden keresztül kutassa a témát, kifejezetten a német származás miatti szovjet fogságba hurcolt emberek történeteit.



„Ennek eredményeként született meg 2020-ban a könyvem ebben a témában – mondta dr. Márkus Beáta történész, aki hangsúlyozta, hogy a művészeti alkotások tárgykörében ezen felül kisebb kutatómunkát is végzett meglévő forrásait felhasználva. — Sok esetben számomra is megrendítő volt újra átlapozni a visszaemlékezéseket, gyűjteményeket, tárgyakat, fotókat, dokumentumokat — emelte ki a történész. — Azt gondolom, hogy a művészet jelen volt még a legsötétebb napokban is, sokak számára talán ezek az apró dolgok adtak valamiféle színt a mindennapokba, reményt, amiért fölkeltek, és ami miatt igazából volt erejük túlélni a mindennapok megpróbáltatásait.” A színjátszás, az irodalmi tevékenység, a zene, a képzőművészet és az iparművészet jelen volt sokféle formában a táborlakók életében, azonban nem ez tette ki a mindennapjaikat. „Kevés forrás áll erről rendelkezésünkre. Időnként azonban beszámolnak bizonyos művészi tevékenységekről, emellett maradtak fenn tárgyi és leírt emlékek is” – mondta.

A táborokban minimális lehetőség, eszköz és idő állt rendelkezésre ahhoz, hogy az emberek alkothassanak, így az irodalmi tevékenység, a zene, a képzőművészet, az iparművészet tárgykörében létrejött alkotások különösen értékes kordokumentumok.

A megemlékezésen részt vettek a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium diákjai is, akik irodalmi műsorral idézték fel a történelmi tragédia körülményeit, és versekkel, visszaemlékezésekkel gazdagították a programot.



 

További híreink

A hőségriasztást meghosszabbították, július 7-én éjfélig

Dátum: 2025. júl 04. 12:45

Dr. Surján Orsolya országos tisztifőorvos asszony július első hetének II. fokú hőségriasztását kiterjesztette a hétvégére, sőt a második hét hétfőjére is. A jelenlegi álláspont szerint a riadó július 7-én, 24:00 órakor ér véget.

A Semmelweis-nap 2025-ös kazincbarcikai díjátadó ünnepsége

Dátum: 2025. júl 04. 10:00

Idén újra közös Semmelweis-napi ünnepséget tartott Kazincbarcika Város Önkormányzata és a Kazincbarcikai Kórház az egészségügyi dolgozói számára, az Egressy Béni Művelődési Központban. A meghívottak hálás éltetésén túl oklevelek hosszú sorát adták át a szakma kiválóságainak, köztük a rangos „Kazincbarcika Város Egészségügyéért” című kitüntető díjat, amely minden évben csak egyetlen személynek jár.

Július első hetén országos hőségriasztás van érvényben

Dátum: 2025. júl 02. 21:00

Dr. Surján Orsolya, az országos tisztifőorvos az ország teljes területére érvényes, II. fokú hőségriasztást rendelt el július első hetére, 2025. július 04-e (péntek) 24.00 óráig.

Helyi szociális alapszolgáltatás fejlesztése Kazincbarcikán

Dátum: 2025. júl 02. 15:00

A Széchenyi Terv Plusz program keretében 37,98 millió forint, 100 százalékban vissza nem térítendő Európai Uniós támogatásban részesült Kazincbarcika Város Önkormányzatának a TOP_PLUSZ-3.3.2-21-BO1-2022-00044 azonosítószámú, „Helyi szociális alapszolgáltatás fejlesztése Kazincbarcikán” című támogatási kérelme. A projekt legfőbb célja a Kazincbarcika Város Önkormányzata tulajdonában álló és fenntartásában működő Kazincbarcikai Szociális Szolgáltató Központon belüli Család- és Gyermekjóléti Központ, valamint Házi Segítségnyújtás által végrehajtott szociális alaptevékenységek fejlesztése. Jelen projekt keretében a Család- és Gyermekjóléti Központ részére 2 db elektromos meghajtású személygépjárművet, továbbá a Házi Segítségnyújtás részére 10 db elektromos meghajtású kerékpárt szereztek be. Az elektromos kerékpárok tárolására, valamint a Kazincbarcikai Szociális Szolgáltató Központba érkezők részére kiépült egy napelemrendszerrel ellátott kerékpár- és babakocsi-tároló is.

KolorTV élőben

Programajánló

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk