Magasra törő mászófalverseny a Kazinczy Ferenc Tagiskolában
A Kazinczy Ferenc Tagiskola mint sportiskola a 2024-es mászófalbővítésük örömére sportmászóversenyt rendezett, melynek fő célja a mászás közelebb hozása a gyerekekhez. A megmérettetésen egy másik meghívott, a szintén mászáshívő és azt aktívan gyakorló edelényi általános iskola kisdiákküldöttsége is részt vett.
kapcsolódó galéria
A tervből valóság lett a Kazinczy suliban, amikor az idei mászófalak avatása a csúcsra hágott egy helyszíni mászófalverseny formájában. Viszoczky Sándor, a Kazinczy Ferenc Tagiskola igazgatója, egyúttal a Perem Sziklamászó Egyesület elnöke megnyitójában külön köszöntötte az edelényi meghívottakat.
A mászófalverseny menete
A Kazinczy Ferenc Tagiskolában több mászófalat kapacitáltak a vetélkedőre. Az egyes falakon belül különböző színes utakat mászhattak meg a versenyzők, például a bordó fogódzkodókat követve. A megmérettetés időre ment.
Viszoczky Sándor a verseny alkalmából felidézte, hogy intézményükben már 2006 óta van mászófal, amelyet nagy örömükre 2024-ben sikerült annyira kibővíteni, hogy versenyeket is szervezhetnek.
„Ebben az évben komplex utánpótlás-nevelésbe kezdtünk – emelte ki a tagiskola-igazgató. — Ezt a Perem Sziklamászó Egyesülettel karöltve valósítja meg az iskolánk, négy edző közreműködésével. Ők készítik fel a gyerekeket a sportmászásra. Decemberre juthattunk el odáig, hogy versenyt szervezzünk a gyerekeknek, és megnézzük, milyen szinten állnak. Erre az alkalomra meghívtuk az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Iskolát, ahol szintén van mászófal, most az ott gyakorló gyerekekkel versenyzünk. A tervünk az, hogy a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetséggel együttműködve a sportmászást fejlesszük, és idővel mi is részt tudjunk venni a kupasorozaton.”
A műfal-sportmászás egyre kedveltebb sport
Viszoczky Sándor szerint annak köszönhetően, hogy a sportmászás olimpiai sportággá lépett elő, egyre népszerűbbé is vált. A műfal-sportmászás pedig különösen, hiszen egyre több iskolában, intézményben érhető már el mászófal. Kazincbarcikán például 30-35 gyermek jár mászóedzésekre. A sziklamászó egyesületi elnök hangsúlyozta, hogy milyen sok mindent fejleszt a mászás, amelyre több terápiás program is épül. Egyúttal az egyik legtöbb izmot megmozgató sportműfaj is, hiszen az akrobatikus mozdulatok a nyakizmoktól a lábig mindent igénybe vesznek.
A kérdésre, hogy hogyan nyugtatná meg a szülőket, Viszoczky Sándor azt választotta, hogy bár a sportmászás magasban történik, amiért sokan tartanak tőle, viszont cserébe technikai felszereltség tekintetében túl is van biztosítva a sport. A kötelek például több tonnát bírnak.
„Mondhatom a szülőknek, hogy nyugodtan hozhatják a gyerekeket, hiszen nem fog baleset történni” — üzente mindenkinek a tagiskola-igazgató.
A mászóverseny gyermekszemmel, gyerekszájjal
Kónya Zselyke negyedik osztályos versenyző különösen szereti a falmászásban a magasságot. „Szerintem jól mászok, és szeretem, ha magasról nézhetek lefelé — vallotta a kislány. — Fát mászni otthon is szoktam, de falat csak itt, az iskolában, a csütörtöki edzéseken. Nagyon izgulok a versenyen, szeretnék magasra jutni és nyerni is.”
Mustos Zalán hetedik osztályos falmászó pedig a nyugalmat emelte ki sportága előnyei közül, de csak többek között.
„Ez a sport nem olyan mint a többi, hogy csak futsz és futsz és dolgozol. Én körülbelül másfél éve mászok, kedvelem az extrémsportokat. A mai verseny elején nagyon féltem, de sikerült felmásznom, nagyon szeretnék nyerni és látok is rá kis esélyt.”
Zalán azzal csinálna kedvet a kezdőknek és a kacérkodóknak, hogy ez egy izgalmas sport, és más sportágakkal ellentétben nem csapatban kell játszani, amellyel vagy nyerünk vagy vesztünk, hanem folyamatosan újra lehet próbálni, új utakat végigcsinálni, és szerinte egyszerűen jó a „feelingje” is.