Múzeumok Éjszakája – barangolás Szendrő és Rudabánya látványosságai között
Tizenötödik alkalommal nyíltak meg a múzeumok kapui június 24-én éjjel, a Múzeumok Éjszakája rendezvény keretében. Az ország mintegy 380 kisebb-nagyobb kiállítóhelye csatlakozott a programhoz. Ezen az éjszakán számos csodával találkozhattak a késői múzeumtúrára vállalkozó látogatók. Megelevenedett eleink történelme, szemet gyönyörködettek természeti kincseink.
Szendrő három gyűjteményét ismerhették meg az érdeklődők. Az épületbarangoló az idén, a kultúra napján átadott Kincses Házban kezdődött. A Svájci – Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával, az ÉRV ZRT. szakmai partnerségével megvalósult „Természeti katasztrófák megelőzése és kezelése a Rakacai víztározónál” projekt eredményeként jött létre „A Bódva Völgy Természeti Kincsei” című állandó kiállítás, mely a térségben fellelhető építészeti értékeket valamint a növény-és élővilág ritkaságait mutatja be. A 20. század elején, de leginkább a két világháború között a jobb élet reményében Amerikába kivándorolt "amerikás magyaroknak" állít emléket a valamikori pedellus házban kialakított Amerikás Ház. Az épület hátsó szobájában kaptak helyet a paraszti életmód tartozékai. Az első szoba a módosan hazatért lakosok személyes tárgyait sorakoztatja fel. A pitvarban az emigrációt megelőző és az azt követő időszak emlékei láthatók. Az istálló a kivándorlás eszközeit, kellékeit szemlélteti, de korabeli levélrészletek, fotók is színesítik a tárlatot. Az oktatástörténeti kiállítás a régmúlt idők diákjainak iskolai életét eleveníti meg. A résztvevők a helyszíneken az előre kiadott ismertető füzetekből totót töltöttek. A 13+1 találatot elérők közül egy szerencsés nyertes értékes kerékpárral lett gazdagabb.
Rudabányán a Bányászattörténeti Múzeum és a Gvadányi József Művelődési Ház közös szervezésében tartották meg a rendezvényt. Délután gyermekprogramokat rendeztek, melyben helyet kapott például a Libapásztorlány lakodalma című népi játék a Viktor Gyula gyermekszínjátszó – csoport produkciójában. Ezt követően Dr. Szakáll Sándor, a Miskolci Egyetem tanszékvezető tanárának vetítettképes előadásán vehettek részt az érdeklődők, melynek témája a Rudabányán felfedezett új ásvány a rudabányait volt. Még az év elején zárult le a Magyarhoni Földtani Társulat, Év ásványa és Év ősmaradványa nevű gyermekrajzpályázata. Az alkotásokból válogatott vándorkiállítás rudabányai megnyitója a programsorozat napjára esett, „Gyűjthető múlt” címmel. A rendhagyó tárlatvezetés után a látogatók között értékes ajándékot sorsoltak ki.