Hárman háromfelé – Kazától, Kazáig
A fenti mottóval nyílt kiállítás Sajókazán, március 03-án, a Radvánszky – kastélyban, a Radvánszky Béla születésnapja alkalmából megrendezett eseményen.
Fotók: Radvánszky Béla Művelődési Ház és Könyvtár A képen a kiállítók
A művészetkedvelő és pártoló bárói család tagjai is elismeréssel adóznának a pazar gyűjtemény láttán.
A festnény báró Radvánszky Bélát ábrázolja. Alkotója Kövesdi Judit, aki a községnek ajándékozta művét.
A szervezők három, Sajókazához kötődő, kiváló festőművész munkáiból állították össze a nem mindennapi tárlatot. A kastély impozáns nagyszalonja adott helyet az országos hírű magyar festő és grafikus olajfestményeinek. Az idősebb generáció által még mindig Palcsó tanító bácsiként emlegetett művész 1923 és 1955 között tanította nebulóit a faluban, miközben megörökítette a számára oly kedves tájat és embereket. A kiállításra a falut, a családtagjait, az itt élőket ábrázoló munkáit hozta el leszármazottja. Palcsó Dezső Ferenczy Károly tanítványa volt a Képzőművészeti Főiskolán. Kevesen tudják, hogy Kazincbarcikán az Izsó Miklós Képzőművészeti Kört vezette, s bár később elsodorta az élet a községből, végakaratának megfelelően szeretett falujában helyezték örök nyugalomra.
Palcsó Dezső önarcképe
A következő kiállító, Kövesdi Judit szorosabb szálakkal kötődik a településhez, hiszen itt született, rokonsága által ma is gyakran tér vissza gyermekkora helyszínére. A ma már Miskolcon élő és alkotó hölgy akvarelljeit tárta a közönség elé. Alkotásaiban nem csupán a szeretett szülőföldet ábrázolja autentikus módon, hanem kedvenc helyeit is. Képei szerepelnek megyei, országos Amatőr Artium rendezvényeken a rangos Miskolci Téli Tárlatokon, de eljutottak Kassára, Németországba, Texasba, Pekingbe, Olaszországba és Hollandiába.
A sajókazai Radvánszky-kastély Kövesdi Judit festménye
Rézművesné Nagy Ildikó szintén Sajókazán kezdte pedagógusi pályafutását. Öt éven keresztül nevelte diákjait a rajz szeretetére. Ezt követően más települések oktatási intézményeiben találta meg a boldogulást. Az elmúlt több, mint fél évszázadban számos egyéni és csoportos kiállításon vett részt. A kastélyba grafikáit hozta el. A nagy siker aratott megnyitóünnepség viszont a hagyományoknak megfelelően kezdődött. A résztvevőket Szalipszki Péter történész, muzeológus avatta be a történelem segédtudományainak ismeretébe, majd a SeptoForte együttes hangulatos, középkori zenével szórakoztatta a jelenlévőket. A polgármesteri köszöntőt követően a festőművészekkel együtt a 2000-ben alakult és munkáival rendszeresen jelentkező Praktika Kézműves Klub tagjainak szokásos éves kiállításában is gyönyörködhettek a látogatók. A nívós tárlat két hétig áll nyitva a nagyközönség előtt.