https://kolorline.hu/Életterünk, a Föld

Életterünk, a Föld

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Térség

A Föld napjához közeledve felmerül a kérdés: mennyire bánunk tudatosan környezetünkkel? Gyakorlatilag az már tény, hogy Földünk az emberi tevékenység nyomán visszafordíthatatlan változáson megy keresztül. Különösen a népességnövekedés és a növekvő életszínvonal terheli meg a Föld véges erőforrásait.

A lélekszám emelkedése együtt jár a fogyasztás erősödésével, mely környezetkárosításhoz, erdőirtáshoz, szennyezéshez, hulladékhegyekhez vezet. Hiszen a táplálék megtermeléséhez újabb földeket kell termelés alá venni, ami csak újabb természetes élőhelyek, ökoszisztémák felszámolásával, felégetésével, erdőirtással nyerhető. Ez veszélyezteti a biológiai sokféleséget, fák irtásával pedig kedvezőtlenül hat a szén-dioxid-mérlegre. Felmérések szerint a vízfelhasználás kétszer gyorsabb ütemben nőtt az elmúlt száz évben, mint a lakosság, miközben a vízkészlet 1%-a alkalmas emberi fogyasztásra. Ráadásul édesvízkészletet a túlzott fogyasztáson kívül az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés, a gazdasági növekedés, a változó életstílus is veszélyezteti. Ugyanakkor a fogyasztói társadalom egyre nagyobb nyersanyag-és energiaigénnyel jelentkezik. A gazdasági és a technikai fellendülés okán a világnak 50%-kal több megújuló erőforrásra lenne szüksége, mint amennyit a Föld fenntartható módon nyújtani tud.


Fotó: Pál Gábor László

Ezen alapgondolatok mezsgyéjén vázolta fel gondolatait Hornyák Gyula, a Miskolci Egyetem munkatársa Bánhorvátiban, az április 10-én tartott elő­adásában. A bolygónk állapota, avagy hogyan pusztítjuk el földünket című prezentációjában azt hangsúlyozta az előadó, hogy jelenleg egy olyan jövő felé száguldunk, ami a bolygó pusztulását eredményezi. Beszámolójában egészen a Föld születésétől kezdve ecsetelte a bolygó változásaihoz vezető utat. Kitért többek között az óceánok szennyezésére, beszélt a Mexikói-öbölben található „halott zónáról”, ahol már szinte eltűnt az élet. A térségben a környezetszennyezés hatására oxigénhiányos övezet alakult ki. A tengervíz alacsony oxigénszintje elpusztítja a halakat, károsítja a tengeri élőlényeket, ezért nevezik halott zónának. Az érdekfeszítő előadás célja az volt, hogy felnyissa az emberek szemét, a jövő bennünk rejlik, csak rajtunk múlik, hogyan élünk ezzel a lehetőséggel.

 

Forrás: http://fna.hu

További híreink

Tájékoztatás az ügyeleti, sürgősségi betegellátás változásáról a Kazincbarcikai Kórházban

Dátum: 2025. júl 07. 19:19

Az alábbiakban változtatás nélkül tesszük közzé a Kazincbarcikai Kórház közleményét a mától életbe lépett ügyeleti, sürgősségi betegellátás rendjének átmeneti módosulásáról.

A mindent romboló szélvihar Kazincbarcikán is átsöpört

Dátum: 2025. júl 07. 17:53

Az országban, főleg a Dunántúlon hatalmas károkat okozott a mai vihar. Erre még készülni sem lehetett. Borsodban ameddig a szem ellát, mindenhol pusztítást hagyott maga után. Cikkünket frissítjük!

Tájékoztatás a melegvíz-szolgáltatás szüneteléséről

Dátum: 2025. júl 07. 11:50

A Barcika Szolg Kft. tájékoztatja a vízfelmelegítés-szolgáltatással érintett kazincbarcikai épületek felhasználóit/díjfizetőit, hogy a fűtőerőműben végzendő karbantartási munkák miatt 2025. július 14-én 06:00 órától, várhatóan 2025. július 16-án 24:00 óráig a vízfelmelegítés-szolgáltatás szünetel.

Kolorcity jegesmedvéi a klímáért – Szabó Alex: Polar Bears

Dátum: 2025. júl 06. 08:00

Már a második klímaváltozás kapcsán elgondolkodtató falfestményt mutatjuk be a Kolormuráliák sorozatunkban. Minden bizalmunk abban van, hogy Szabó Alex festőművész 2022-es falra festett jegesmedvéi a falra hányt borsónál is többet érnek az elhaladó járókelők szemében és elméjében.

KolorTV élőben

Programajánló

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk