Életterünk, a Föld
A Föld napjához közeledve felmerül a kérdés: mennyire bánunk tudatosan környezetünkkel? Gyakorlatilag az már tény, hogy Földünk az emberi tevékenység nyomán visszafordíthatatlan változáson megy keresztül. Különösen a népességnövekedés és a növekvő életszínvonal terheli meg a Föld véges erőforrásait.
A lélekszám emelkedése együtt jár a fogyasztás erősödésével, mely környezetkárosításhoz, erdőirtáshoz, szennyezéshez, hulladékhegyekhez vezet. Hiszen a táplálék megtermeléséhez újabb földeket kell termelés alá venni, ami csak újabb természetes élőhelyek, ökoszisztémák felszámolásával, felégetésével, erdőirtással nyerhető. Ez veszélyezteti a biológiai sokféleséget, fák irtásával pedig kedvezőtlenül hat a szén-dioxid-mérlegre. Felmérések szerint a vízfelhasználás kétszer gyorsabb ütemben nőtt az elmúlt száz évben, mint a lakosság, miközben a vízkészlet 1%-a alkalmas emberi fogyasztásra. Ráadásul édesvízkészletet a túlzott fogyasztáson kívül az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés, a gazdasági növekedés, a változó életstílus is veszélyezteti. Ugyanakkor a fogyasztói társadalom egyre nagyobb nyersanyag-és energiaigénnyel jelentkezik. A gazdasági és a technikai fellendülés okán a világnak 50%-kal több megújuló erőforrásra lenne szüksége, mint amennyit a Föld fenntartható módon nyújtani tud.
Fotó: Pál Gábor László
Ezen alapgondolatok mezsgyéjén vázolta fel gondolatait Hornyák Gyula, a Miskolci Egyetem munkatársa Bánhorvátiban, az április 10-én tartott előadásában. A bolygónk állapota, avagy hogyan pusztítjuk el földünket című prezentációjában azt hangsúlyozta az előadó, hogy jelenleg egy olyan jövő felé száguldunk, ami a bolygó pusztulását eredményezi. Beszámolójában egészen a Föld születésétől kezdve ecsetelte a bolygó változásaihoz vezető utat. Kitért többek között az óceánok szennyezésére, beszélt a Mexikói-öbölben található „halott zónáról”, ahol már szinte eltűnt az élet. A térségben a környezetszennyezés hatására oxigénhiányos övezet alakult ki. A tengervíz alacsony oxigénszintje elpusztítja a halakat, károsítja a tengeri élőlényeket, ezért nevezik halott zónának. Az érdekfeszítő előadás célja az volt, hogy felnyissa az emberek szemét, a jövő bennünk rejlik, csak rajtunk múlik, hogyan élünk ezzel a lehetőséggel.
Forrás: http://fna.hu