Madarak és fák napja
A madarak és fák napját Magyarországon először 1902-ben ünnepelték meg, Chernel István ornitológus szervezésében, melynek előzménye az ugyanebben az évben, a hasznos madarak védelméről kötött párizsi egyezmény volt.
A megemlékezés célja a társadalomban, főként a fiatal generációban a természetvédelem iránti elkötelezettség tudatosítása. Időpontja a hatályos természetvédelmi törvény szerint minden év május 10-e.
Fotók: Edelényi Városi Televízió
Edelényben L’Huillier–Coburg-kastély udvarán, illetve a Városi Könyvtárban tartottak programokat a jeles nap kapcsán, május 8-án. Kora délután a Holocén Természetvédelmi Egyesület és a Zöld Kör közreműködésével az „Ökosátorban” a madarak hangjával, valamint fotó alapján, különféle madárfajokkal és fákkal ismerkedhettek a fiatalok. Érdekfeszítő volt látni a madárgyűrűzés bemutatóját, annál is inkább, mert ez elősegítheti az ifjúság környezetvédelem iránti elhivatottságát. Hálók segítségével nagyjából tíz egyedet sikerült befogni, melyeket a gyűrűzés után elengedtek, ugyanis a sorszámozott gyűrűkkel megjelölt madarak minden egyes megfigyelése, visszafogása vagy kézrekerülése sokat árul el szokásaikról. Segítségével megismerhetők az egyes madárfajok szezonális vonulási útvonalai, pihenő- és táplálkozóhelyei, illetve telelőterületei. Az előadást Somoskői Péter vezetésével, az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Bükki Helyi Csoportja prezentálta. Lenyűgöző látvány tárult a jelenlévők elé, mikor egy drón felvételei madártávlatból közvetítették egy gólyafészek belsejét.
Ízelítő a kiállítás fotóiból
A könyvtárban Loj Balázs Edelény város alpolgármestere nyitotta meg Molnár Antal Pro Natura emlékplakettel kitüntetett természetfotós, az Élet a Bodrog-mentén című kiállítását, majd a fotós avatta be az érdeklődőket diaképes előadás keretében a madárfotózás technikáiba, rejtelmeibe. A természet sokszínűségét ábrázoló képeket május 28-ig tekinthetik meg a látogatók.
A gólyatöcs, vagy székigólya Forrás: cultura.hu
Idén egyébként az év madara a gólyatöcs, népi nevén székigólya. Az apró, fekete-fehér madár hosszú lábával és csőrével valóban miniatűr fehér gólyához hasonlít. A mindössze 35-40 cm hosszú, 15-20 dekát nyomó gólyatöcs (Himantopus himantopus) táplálékát a víz színéről és a partról szedegeti össze, főleg vízi rovarokat, rákokat, lárvákat csipeget. Vonuló madár, amely március-áprilisban érkezik meg a trópusi Afrikából és augusztusban már el is hagyja hazánkat.
A sajmeggy, vagy törökmeggy fa Forrás: Wikipédia
Ez évben a sajmeggy, vagyis a törökmeggy az év fája. Ehető, kissé kesernyés, borsszem nagyságú, fényes fekete termése a madarak kedvelt eledele, fűszerként használt mandulaízű magja és a fa kérge gyulladáscsökkentő, nyugtató, értágító hatású kumarint tartalmaz.
Forrás: fna.hu