https://kolorline.hu/Tánc az életem

Tánc az életem

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Életmód

Az edelényi Császta Néptáncegyüttes május 27-én családi napra invitálta a város lakóit. A közösségformáló szerep mellett természetesen a rendezvény sarkalatos részét a népi kultúra bemutatása jelentette, hiszen mint ahogy az együttes vezetője vallja, a magyar néptánc nem pusztán a falusi élet visszhangja, hanem az egész magyar lélek tükre. Benne van egész magyarságunk, történelmünk, örömünk és bánatunk. A program kapcsán beszélgettünk a táncegyüttes művészeti vezetőjével, Körmöndi Tamással pályafutásáról, a táncosok hittel-lélekkel végzett munkájáról és az oktatói munka attitűdjeiről.

Kisgyermekkorától táncol? Mi vezette a táncpedagógusi pálya felé?

Nem, dehogy! Tizenkét évesen kezdtem el táncolni. A húgomat kísértem a táncórákra. Be-betekintettem a műhelymunkába, aztán egy hónap után megkérdezték, lenne-e kedvem kipróbálni magam. Rábólintottam és ott ragadtam. Ez volt a Szinvavölgyi Néptáncegyüttes. A középiskolában viszont gépésznek tanultam. Az érettségi után főiskolára jelentkeztem, nem vettek fel, de abban az egy évben orientálódtam végleg a néptánc felé. A tánc mellett ráéreztem a tanítás ízére. Beiratkoztam a Magyar Táncművészeti Főiskolára, azóta hivatásszerűen csinálom.

Mit lehet tudni Körmöndi Tamásról, mint magánemberről?

Mondhatni, a tánc tölti ki az életem. Ez hobbi és szerelem is egyben, de hát csak úgy lehet valamit csinálni, ha szereti az ember! A munkám mellett még mindig sokat táncolok a Szinvavölgyi Néptáncegyüttesben.  Nem jó az, ha az ember mindig ott van a vezető pozícióban, néha kell, hogy kikapcsolódjon és kiadja magából az energiát, a feszültséget. A tánc erre is rendkívül alkalmas. Nem tudom megfogalmazni, milyen ember vagyok igazán, de azt érzem, hogy szeretnek a tanítványaim.

Milyen vágyai vannak az életben?

Abban a korban vagyok, hogy a családalapítás gondolata foglalkoztat leginkább. Szakmai téren pedig szeretnék minél több sikert elérni a Császta Néptáncegyüttessel.

Ez tökéletes végszó ahhoz, hogy rátérjünk az együttesbeli munkájára. Kezdjük az elején. Mikor alakult meg a Császta Néptáncegyüttes és milyen az összetétele?

Ezen a néven 2008-tól működik a miskolci Szinvavölgyi Alapfokú Művészeti Iskola keretein belül. Az együttes létszáma 80 fő és három korcsoportban táncolnak a gyerekek. A legkisebbek óvodás - és kisiskoláskorúak, a kiscsásztások 3-5. osztályos fiúk-lányok, a nagyok csoportját pedig javarészt az általános iskola 8.-sai, valamint a középiskolás tanulók alkotják. Kis számban vannak felnőtt, dolgozó tagjaink.

Milyen táncokat tanulnak a fiatalok?

Amit a legkisebbeknél csinálunk, az tulajdonképpen a gyerekjátékok különböző formái, és ismerkedünk az ugróstáncok egyszerűbb formáival, lépéseivel. Azt tanultam a mestereimtől Maródi Attilától és Kiss Anitától, hogy egy jó erős ugróstánccal lehet megalapozni a gyerekek későbbi fejlődését. A kiscsásztásokkal idén már kikacsingattunk Erdélyre, az erdélyi forgatós táncokkal ismerkedtünk meg, tavaly kalocsai táncokat tanultak, tavalyelőtt meg nyírségi-szatmári táncokat. A nagyokkal egyre szélesebb spektrumban szemléljük az egész tánckultúrát. Román táncokat tanulunk, de természetesen őriznünk kell a saját tájegységeink, településeink táncait is.

Hogyan tartható fenn a növendékekben a folyamatos motiváció?

Mérvadó, hogy bemutatkozzunk, mert az motiválja a gyereket, ha megmutathatja a tudását. Versenyekre szoktunk járni, a kiscsászta együttessel május 27-én megyünk a Dunán innen Tiszán túl tehetségkutató versenyre, Miskolcra, a Művészetek Házába, ahol előadjuk az új táncunkból készült koreográfiát. A nagyokkal Edelény város segítségével Zdunska Wolába, a lengyel folklórfesztiválra fogunk elutazni június végén, július elején.


Körmöndi Tamás 1984-ben született.  Általános és középiskoláit Miskolcon végezte.  Diplomát a Táncművészeti Főiskola nyíregyházi kihelyezett tagozatán szerzett néptáncpedagógus, táncpedagógus szakon. Az edelényi Császta Néptáncegyüttes művészeti vezetője.


 

További híreink

Játszóházaztak a rászoruló gyerekek

Dátum: 2024. dec 24. 09:00

Egy feledhetetlen emléket szerezhettek december 19-én a rászoruló gyerekek Kazincbarcikán. A KSZSZK szervezésében önfeledten kapcsolódhattak ki a gyerekek a város egyetlen játszóházában.

Az ünneplő: dr. Varga Valéria

Dátum: 2024. dec 23. 18:11

Az ünnep változatlanul érkezik el hozzánk minden évben, ugyanakkor az idő múlásával másképp élhetjük meg. Milyen gyermeki szemmel tekinteni a karácsonyra, hogyan változik meg az ünnep anyai szerepben és hogyan telnek a karácsonyi napok nagymamaként? A visszatekintés fontosságról, az emlékek szépségéről és a család szentségéről mesél dr. Varga Valéria háziorvos.

Búcsúzott az advent Kazincbarcikától

Dátum: 2024. dec 23. 16:56

Kazincbarcikán az idei adventi programok fő helyszíne a Mezey István Művészeti Központ és udvara volt. Az ok egyszerű: a Fő téren zajlik az Egressy Béni Művelődési Központ felújítása, így az építési terület érthető okokból nem lehetett meghitt hangulatú helyszíne az év legszebb ünnepének. A programokon túl sikerült a Mezeyben és az udvarán megidézni a várakozás időszakát: ünnepi zenék, gyönyörű fények, karácsonyi dekoráció, a környék legszebb adventi koszorúja és hamisítatlan karácsonyi gasztronómia várta 4 vasárnapon keresztül azokat, akik békességben, nyugalomban és szeretetben kívánták megélni az adventi időszakot.

Az ünneplő: Svéd Mátyás

Dátum: 2024. dec 22. 09:10

Milyen a mi adventünk? El tudunk csendesedni vagy nyomasztanak minket a mindennapok határidői, listái, követelményei, az év végi hajrá? Lehet zongorázni a különbséget? Svéd Mátyással erre tettünk kísérletet, miközben a szalézis tanár és zenész nemcsak ezt mutatja meg nekünk, hanem bepillantást enged kicsit az ő adventjébe, az ő karácsonyába is…

KolorTV élőben

Programajánló

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk