Együtt – egymásért, hittel, szeretettel
Vannak témák, melyek oly mélyen fészkelnek lelkünkben, hogy nehéz szavakba önteni gondolatainkat, érzéseinket, feltoluló kérdéseinket velük kapcsolatban.
Talán az egyik legsúlyosabb mind közül, a daganatos megbetegedéssel való szembesülés, a betegség feldolgozása, a megküzdés, a „hogyan tovább” kérdése. A válaszokat keresve Tokai Editet, onkológiai szakgondozót, a Kazincbarcikai „Teljes Életért” Egyesület elnökét választottam beszélgető partneremnek, aki nap, mint nap jelen van a betegek életében, kellő szakértelemmel és kedves személyiségével segítve őket.
Fotók: Zele Tímea
Hogyan foglalható össze az egyesület története?
Hosszú, kétségekkel teli út vezetett a megalakulásig. Tizenhat évvel ezelőtt onkológiai tanulmányaim idején Budapesten ismerhettem meg az önsegítő csoport működését. Már akkor felvetődött a lehetősége egy helyi szerveződés kialakításának. Tartottunk attól, hogy nem lesz igény a csoportra, mert nem tudtuk, hogy a sorstársak nyilvánosan is felvállalják-e a betegségüket. 2005 tavaszán a Rákbetegek Országos Szövetségének klubjaként kezdtük meg működésünket 54 alapító taggal. Idén pedig tíz éve annak, hogy közhasznú társadalmi szervezetként is támogatjuk a rászorulókat. Elsősorban az emlőrákkal küzdő hölgyeknek nyújtunk segítséget a gyógyulás hosszú útján, de egyre többen csatlakoznak közösségünkhöz más jellegű daganatos megbetegedésben érintettek is, ami azt bizonyítja, hogy nagy szükség van ilyen jellegű civil szerveződésre.
A Kazincbarcikai "Teljes Életért" Egyesület egy korábbi rendezvénye (archív fotó)
Kikre számíthat a szervezet irányításában és a tagok segítésében?
A szervezet irányítását kezdetben két vezetőségi tag segítségével végeztem. Az utóbbi években úgy alakult, hogy helyettesemmel Csősz Béláné, Klárikával közösen látjuk el ezt a feladatot. Természetesen a csoport tagjaival mindent megbeszélünk, egyeztetünk, legyen az szakmai-orvosi előadás, rehabilitációs program, közösségi, kulturális rendezvény, vagy éppen pénzügyi-szakmai beszámolók. Vannak önkéntes segítőink is, akik örömmel szerveznek, programokat egyeztetnek és süteményeket is sütnek, ha éppen arra van szükség.
Miként működik az egyesület?
Minden hónap első keddjén találkozunk a Kazincbarcikai Kórház Tanácstermében. Felvilágosító előadásokat hallgathatnak tagjaink, életmódbeli, táplálkozási tanácsokkal. Immár ötödik éve szervezünk tagjainknak rehabilitációs programot Hajdúnánáson, ahol mindig fantasztikus a hangulat. Hihetetlen az a szeretet és összetartozás, ami egybeköti a tagokat. Olyanok vagyunk, mint egy nagy család, mindig reménykedve, soha fel nem adva!
Hogyan lehet támogatni azt a beteget, aki éppen szembesül a diagnózissal, amikor felteszi a kérdést, miért pont én?
Nagyon nehezen. Az első reakció hogyan történhetett meg? - egészségesen élek, sportolok, nem dohányzom, nem kávézom, mégis rákbeteg lettem! Miért? - kérdezik gyakran a betegek. Tudatosítani kell, hogy pusztán az egészséges életmód nem elég, mert ennek része a megelőzés, a szűrővizsgálatok, amelyre nagy hangsúlyt kell fektetni. Ennek érdekében 40 év felett ajánlott a mammográfiás vizsgálat, havonta pedig az emlő önvizsgálata. Családi halmozódás esetében tanácsos felkeresni a háziorvost, vagy a nőgyógyászt. Nők vagyunk, nem csupán az emlővizsgálatra, hanem a nőgyógyászati rákszűrésre is gondolok. A felvilágosító előadásainkon - iskolákban, munkahelyeken, közösségekben - felhívjuk a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára, ezáltal a betegségek korai felismerésére. Minél korábban diagnosztizálnak rosszindulatú elváltozást, annál nagyobb eséllyel gyógyítható a betegség, ha elváltozást észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz! A Kazincbarcikai Kórházban keddi napokon van onkológiai szakrendelés, ahol szűrővizsgálatot is végzünk.
Az egyesület működéséről, az onkológiai ellátás mikéntjéről bővebb információt szerezhetnek a Kazincbarcikai „Teljes Életért” Egyesület elnökétől, Tokai Edittől a 06-70/395-0090-es mobilszámon, a délutáni órákban.