Harry herceg is elkelt
Egy világ nézőközönsége fordult izgatottan a televízió képernyője felé, hogy tanúja legyen, amint Henrik, vagy ahogyan mindenki nevezi, Harry, immár Sussex hercege, Károly walesi herceg kisebbik fia és arája Meghan Markle amerikai színésznő kimondja a boldogító igent az ódon Windsorban.
A királyi család, valamint a menyasszony rokonságán kívül hírességek sokasága élvezhette testközelből a világraszóló esemény pillanatait. A május 19-én megtartott hercegi esküvő kapcsán Görög Ibolya protokollszakértővel beszélgettünk a hagyományokról és kötelezettségekről.
Az elmúlt évtizedekhez képest mennyit változott a ceremónia protokollja, elsősorban Diana és Károly, valamint Vilmos és Katalin esküvőjére gondolva?
A ceremoniális rendeket az uralkodó házak nagyon tartják, a tradíciók számukra nagyon fontosak. Egyszer Margit királynőt megkérdezte Göncz Árpád, „felség, hogy bírja ezt a sok protokollt?” A válasz ez volt: „Elnök úr, az embert a protokoll tartja össze.” Ezzel azt akarom ábrázolni, ha a kialakult, előírt rendben történnek a dolgok, nem lehet baj. Viszont az eltérések is jelentenek valamit. Károly herceg és Diana esküvője a teljes királyi ceremónia szerint zajlott, hiszen első trónörökösről volt szó. Ugyanezért volt szabályos Vilmos herceg – aki második az öröklési sorrendben - és Katalin házasságkötése is. Harry herceg hatodik a trónöröklési sorban, ezért több olyan elemet is megengedett a királyi kamarás hivatala, amit egyébként korábban nem. Maga az a tény, hogy ősszel a királynő hozzájárult ahhoz, hogy Harry herceg elvegye szíve választottját, -aki amerikai állampolgár, elvált, színésznő, - jelezte az engedékenységét, hiszen emberi számítások szerint nem valószínű, hogy valaha is trónra kerül. A fiatalok egyéni kéréseit Harry herceg kamarása érvényesítette az esküvőt szervezőknél. A templom virágdíszeinél Diana hercegnő kedvenc virágai voltak, a zenei betéteket ők ketten válogatták össze, benne az amerikai szokást tükröző gospel kórussal. Meghan csokrához a virágot Harry herceg szedte Diana kertjében. A királyi esküvők menyasszonyi csokrában egyébként hagyományosan egy szál rozmaringot tesznek Viktória királynő rozmaring-bokráról. A csokrot II. Erzsébet az ismeretlen katona sírjára helyezte, azóta ez szintén szokás.
A királyi család saját "társadalmi" szerepköre, megítélése mennyit változott? VIII. Edward királynak még le kellett mondania a trónról, hogy feleségül vehesse Wallis Simpsont, most pedig előszeretettel választanak polgári származású feleségeket a királyi család férfi tagjai. Ez nagy szemléletváltás. Mi ennek az oka?
1936-ban még sokkal erősebben éltek a viktoriánus hagyományok. A társadalom sem volt Európában teljesen elfogadó elvált nők esetében. Evidens volt, hogy akkor választania kellett a királynak. Mivel Edward a szívére hallgatott, tudta, hogy le kell mondania – amit nem is nagyon bánt, ahogy tudjuk. A királyi családban elfogadott a polgári párválasztás, csupán a trónöröklésben az első hat „helyezett” esetében szigorúak az előírások. Az első, igazán nagy forradalom, ha lehet így nevezni, Károly herceg esetében tört ki, mikor elvette Kamillát. Ezt az angol társadalom a mai napig nehezen tudja elfogadni, nem igazán kedvelik a hölgyet. Ezért egyre erősebbek azok a hangok, melyek szerint Károly II. Erzsébet halála után át fogja adni a trónöröklést Vilmosnak.
Mi az a protokolláris hagyomány az esküvő esetében, amelynek mindenképpen meg kell felelnie?
Az adott esetben az esküvőnek nyilván az anglikán előírásokat kell követnie. Erre egy példa: a katolikus hagyományok úgy szólnak, hogy a vőlegény, balján a menyasszonnyal, bevonul a templomba, megesküdnek és együtt jönnek ki, feleség immár a fiatal férj jobbján. Az anglikán hagyományok szerint a vőlegény várja az oltárnál a menyasszonyt, akit legtöbbször az apja kísér oda. Hogy ez miért is van így? Mikor VIII. Henrik el akarta venni Boleyn Annát, előbb el kellett válnia Aragóniai Katalintól. A váláshoz a pápa nem járult hozzá, ezért – mivel nagyon akarta az új nászt – kivált a római katolikus egyházból és megalakította az anglikán egyházat, amelynek a feje mindig az uralkodó. Így aztán egyházfőként ő bent volt és neki „szolgálták fel” a menyasszonyt. A királyi család esküvőin nem mindig az apa kísérte az arát, mert mikor Viktória királynő férje, Albert herceg meghalt, maga a királynő kísérte két lányát az oltárhoz. Meghan esetében a sajtó sokat foglalkozott vele, hogy mivel amerikai édesapja beteg, ki fogja kísérni. Sokáig tartotta magát a szóbeszéd, hogy az édesanyja. Végül is leendő apósa, Károly herceg tette meg ezt.
A vendégeknek milyen protokolláris előírást kell betartaniuk az uralkodóval, illetve a királyi család többi tagjával és az ifjú párral szemben?
Az esküvőre meghívott minden vendég kapott un. „protokollt”, több oldalas tudnivalót. Elsősorban a ruházatra vonatkozó előírásokat, de akik a fogadásra is meg voltak hívva, ott tartalmazott olyan kitételeket is, amiket a királynő jelenlétében illik betartani. Ha találkozik – na nem úgy véletlenül, hanem protokolláris rendben – a királynővel, a férfiaknak derékból fejet kell hajtani, a nőknek pukedlizni kell. Ez a kápolnában nyilván nem így történt, hiszen oda, a tradíciók szerint a királynő legutolsónak érkezik, közvetlenül a menyasszony előtt. Mikor a királynő bejött, az ott lévő családtagok fejet hajtottak, de a menyasszonynak, vonulván az oltárhoz, nem kell „kiköszönnie”. Előírás volt a mobil telefon maximális mellőzése, tilos a fényképezés. A fogadáson a királynővel akkor lehet beszélgetni, ha ő szól hozzá. Nem szabad megérinteni, a kézfogás sem igazán elfogadott, hacsak a királynő nem nyújt kezet. Nem illik háttal állni neki és még ezer apróság van, amit be kell tartani.
A televíziós közvetítés alapján az Ön véleménye szerint mennyire volt helyes, vagy helytelen a résztvevők viselete?
Az öltözködésre a meghívóval küldött protokollban alaposan kitértek. A férfiak esetében szürke, fekete vagy kék öltönyt kértek, fehér inggel és nyakkendővel. Egyenruha esetén kérték, hogy a kitüntetéseket csak szalagsávon helyezzék fel és ne viseljenek kardot. A hölgyeknél kérték, hogy kerüljék a fekete ruhát, mint ahogy a hófehéret is, hiszen az előbbi csak gyász esetén hordható a királyi házban, az utóbbi pedig a menyasszony színe. Engedélyezték a mintás ruhát is, amennyiben az nem feltűnő. A ruhának takarnia kellett a vállat, mivel egyházi helyen voltak. A ruha hossza érje el a térdet. A kalap pedig kötelező. Ez különösen az amerikai vendég hölgyeknek jelenthetett gondot, mert ők nem igazán hordanak kalapot, az angol vendégeknek viszont evidens. Azt kérték, hogy ne legyen túl nagy a kalap, lévén, hogy elég szűkek az ülőhelyek. Emiatt kérték azt is, hogy a kézitáska kisméretű legyen.
Meghan hercegnének ezt követően milyen szabályokat kell betartania? Minden megjelenése alkalmával a királyi családot képviseli?
Meghannak, most már, mint Sussex hercegnéjének, mostantól megváltozik a szerepe. Bárhol is jelenik meg, a királyi házat képviseli. Tehát nyilván nem fog több színészi szerepet vállalni. Elhivatott közéleti harcos, fontos neki az emancipáció, feltehetően ezt az ügyet fogja támogatni a királyi család tagjaként is.