Mit tudunk a hársról? - Recept melléklettel
A virágjaiból főzött tea évszázadok óta a népi gyógyászat által használt, orvosok által is javasolt gyógyitalok közé tartozik.
A hársvirágot most, a teljes virágzás ideje alatt kell begyűjteni, pontosabban akkor, mikor a virágok hétharmada ki van nyílva a többi pedig feslik.
A korábban vagy későbbiekben begyűjtött virág kisebb értéket képvisel, mivel kevesebb a hatóanyagtaralma.
A hársfa virágjából főzött tea több mindenre is gyógyírja a szervezetnek. Meghűléses megbetegedésnél izzasztó hatású, csillapítja a köhögést, köptető, toroköblítő.
Kiváló nyugtató hatása van, ezért esti italnak kiváló. Nagyon kellemes a fürdővízbe vegyítve is.
Ha szedjük a hárst, ügyeljünk arra, hogy ne törjük le az ágakat, hiszen a következő évi termést tehetjük vele tönkre! Ügyeljünk még arra is, hogy olyan helyről gyűjtsük be a virágokat, ami szennyezetlen.
Hozzávalók
* 30 g ökörfarkkóró
* 20 g hársfavirág
* 20 g lándzsás útifűlevél
* 20 g őrölt édeskömény
* 10 g kankalingyökér
* 10 g papsajtlevél
Keverjük össze a felsorolt gyógynövényeket egy széles szájú kancsóban, majd 2 evőkanálnyi keveréket 1 liter vízzel forrázzuk le. Áztassuk 15 percig, majd szűrjük le, és mézzel ízesítve kortyolgassuk el az egész napra elosztva.
Levele izzasztó hatású, a fatestből készült faszénnel emésztési problémákat kezelnek, (Carbo medicinalis vegetalis, Carbo tiliae), illetve külsőleg gyulladt, ödémás területeket kezelésében használják. A növény farészét (Tiliae lignum) vérnyomáscsökkentőként, máj és epe megbetegedésekben, laza kötőszöveti gyulladás (cellulitis), reumatikus bántalmak, köszvényesetén is használják. Korábban a kérget eltört vagy meggörbült végtagok sebészeti rögzítésére használták. Termésében kb. 60 % zsíros olaj van, mely az olívaolajhoz hasonló összetételű, különlegességnek számít.
Forrás: balingazda.hu