Kazincbarcikai közlekedés mozgássérült szemmel
A várost feltérképezve ezúttal a helyi közlekedési viszonyokat vettük górcső alá. Tomkóné Kiss Máriától, a Kazincbarcikai Mozgáskorlátozottak Egyesületének elnökétől azt tudakoltuk, hogyan látja a városi közlekedést a mozgásukban gátolt emberek szemével.
A fotók illusztrációk Forrás: modernegeszseg.hu
Milyen tapasztalatai vannak, hogyan változott Kazincbarcika közlekedése az elmúlt években?
Úgy vélem, az utóbbi tíz évben jelentősen javult a mozgáskorlátozottak közlekedése, bár vannak még nehézségek. Szeretném leszögezni, hogy a mozgássérült embereknek ugyanolyan joguk van részt venni a közösségi közlekedésben, mint bárki másnak, attól függetlenül, hogy milyen segédeszközt használnak. Önálló életvitelük megteremtéséhez feltétlenül szükséges az akadálymentes közlekedés.
Fotó: ottobock.hu
Miként látja a fejlődés irányvonalát ezen a téren?
Pozitívumként érzékelem, hogy az utak, járdák felújításánál igyekeztek a jogszabályi előírásoknak megfelelni. A magasabb járdaszegélyeket megszüntették, ami nagy segítség a kerekesszékkel, mopedekkel közlekedőknek. Megfelelő számú parkolóhelyeket alakítottak ki a fogyatékkal élő emberek részére. A közintézményekbe ugyancsak akadálymentesen lehet bejutni.
Ön szerint milyen változtatásokra van szükség, hogy a mozgáskorlátozott emberek komfortérzete még teljesebb legyen?
A városban a közösségi közlekedésben kellene alacsonyabb padozatú autóbusz, hogy a fogyatékossággal élők, valamint az idős emberek is akadálymentesen utazhassanak. A térköves járdák esetében pedig felhívnám a figyelmet a felület egyenetlenségére, ugyanis a kerekesszékkel közlekedők számára nehézséget okoz, hogy annak kereke megakad a térkövek között.