Itt a farsang, most nem áll a bál
A farsangi időszak január 6-tól, vízkereszttől egészen húshagyókeddig tart. Az időszak legfontosabb napjai a húshagyókeddet megelőző 3 nap, vagyis a ,,farsang farka”. A pandémia miatt sajnos, ez az időszak sem a hagyományos módon zajlik, idén elmarad a nemzetközi viszonylatban legismertebb esemény a riói és a velencei karnevál is. Hazánkban a farsanghoz köthető fontos eseményt a mohácsi busójárást sem tartják meg.
Régi magyar népszokások szerint ebben az időszakban a vidám mulatságok és bálok főfeladata a párválasztás volt. A férfiak által szervezett bálokban, a hölgyek a kiválasztottnak egy bokrétát adtak, melynek kalapra való feltűzésével jelezték a legények, hogy kölcsönös az érzés. Ezen időszak lezártával húsvétig nem tarthattak mulatásgokat, táncesteket és esküvőket sem.
Téltemető népszokást is sokan ismerhetik óvodáskorukból, amikor közösen kiszebábot készítettek, majd máglyán elégették ezt a bábot, közben tavaszi dalokkal, versekkel és mondókákkal hívogatták, csalogatták elő a jó időt.
A mai farsangok főszereplői a gyermekek. Ilyenkor az iskolákba és óvodákban is lázasan készülnek. Jelmezek készítése mellett vers és tánc koreográfiák tanulásával, valamint színpadi próbákkal telnek a napok. Ilyenkor elmaradhatatlan a farsangi fánk sütése, melyhez, ha elég ügyesek és elszántak vagyunk mi magunk süthetünk meg. Az interneten már sok recepttel és videóval találkozhatunk, melyek megkönnyíthetik a kezdő háziasszonyok első farsangi fánkjának elkészítését is.