A védőfelszerelés viselése bár megterhelő, de kiemelten fontos a 12 órás műszakban is
A koronavírus-járvány leginkább az egészségügyben dolgozók munkájában okozta a legnagyobb változást. A Covid-osztályok kialakítása, a munka megszervezése és a mindennapi tevékenységek megfeszített tempót igényelnek az orvosoktól és az ápolóktól egyaránt. Kíváncsiak voltunk, hogyan éli meg ezt a rendkívüli helyzetet egy érintett szakember. Migalyáné Mikó Renátát, a Kazincbarcikai Városi Kórház COVID-19 részlegének főnővérét kérdeztük meg a témában.
Mikor döntötte el, hogy ezt a szakmát választja hivatásának?
A betegápolás valóban hivatás, nem egyszerűen csak szakma. A szakma választásakor még bizonytalan, túl fiatal voltam. Hivatásommá a főiskolás évek alatt vált, amikor már mélyebben és komolyabban beleáshattam magam a betegápolásba. Ekkorra már teljesen átláttam és átéreztem a betegek szükségleteit.
Mióta dolgozik a Kazincbarcikai Kórházban?
A Kazincbarcikai Kórházban 2015. augusztustól dolgozom.
Melyik osztályon dolgozott a koronavírus-járvány előtt?
A járvány előtt a Krónikus Belgyógyászati Osztályon dolgoztam.
Milyen változásokat okozott az életében és a munkájában a pandémia?
A pandémia sajnos mindannyiunk életét felborította. Nagy változást hozott a munkámban is, hiszen a korábbi krónikus betegellátás átalakult aktív ellátássá. Az idős emberek ápolása, a régóta meglévő betegségeinek ellátása és a további sorsának egyengetése átcsapott az akár egészen fiatalkorú betegek akut ellátásába is. Itt szeretném kiemelni a szakdolgozó munkatársaimat, a nővérkéket, akik a krónikus és az aktív ellátásban is nagyszerűen helytállnak és az osztály dolgozói maradtak minden nehézség ellenére.
Egy COVID-19 fertőzött beteg milyen speciális ellátást igényel?
A Covid-19 fertőzőtt beteg kórházi körülmények között teljes elkülönítést igényel minden más betegtől. A dolgozók csak megfelelő védőfelszerelésben végezhetik munkájukat, melynek viselése 12 órás műszakban nagyon megterhelő. A betegség lefolyása lehet enyhébb, illetve súlyosabb, de jellemző a hirtelen állapotromlás is. Ennek megfelelően látjuk el a betegeinket, akiket a Covid-tesztek levétele után az eredményektől függően helyezünk el a kórtermekben. Az élettani paraméterek (testhőmérséklet, vérnyomás, pulzus, légzés) ellenőrzése mellett történik a kezelőorvos által elrendelt terápia végrehajtása (gyógyszerelés- intravénás injekciós, illetve. infúziós terápia, lázcsillapítás, hörgőtágító gyógyszerek, antibiotikumok, egyéb vírusellenes gyógyszerek megadása, oxigénterápia biztosítása). Mindemellett természetesen biztosítjuk az alapvető szükségleteket is. A fekvő betegeket etetjük, itatjuk, mosdatjuk, borotváljuk, körömápolást végzünk és gyógytornászaink segítségével mobilizáljuk. A pszichés támogatás nagy hangsúlyt kap, a látogatási tilalom miatt az ápolók gondoskodnak a betegek lelki egyensúlyáról.
Tehet-e valamit az ember annak érdekében, hogy ne súlyosbodjanak a tünetei?
Szomorú dolognak tartom, hogy az emberek egy része még most sem vesz tudomást a fertőzésről. Mindenkinek javaslom a higiénés előírások betartását, a védőmaszk használatát, és a szociális távolságtartás szabályainak betartását ebben az időszakban. A vírusellenes védekezésben jelenleg a védőoltás a leghatékonyabb módszer. Véleményem szerint enyhe tünetekkel a beteg otthon tud a legjobban pihenni, gyógyulni. Fogyasszon sok folyadékot, C- és D-vitamint, illetve mindennap iktasson be egy kis mozgást. Ha viszont tünetei erősödnek, ne késlekedjen felvenni a kapcsolatot a háziorvosával, aki eldönti a további teendőket.