A fák szerepe a városi klímaalkalmazkodásban
A városok környezetüknél jobban melegednek a nagyarányú beépítettség, a burkolt felületek nagysága és a hőtöbbletet okozó légszennyezettség miatt, amit városi hőszigethatásnak nevezünk – ez még inkább súlyosbítja az éghajlatváltozással intenzívebbé és gyakoribbá váló hőhullámok hatását. Épp ezért a különböző városi zöldfelületek és vízfelületek kulcsszerepet játszanak a városi hőszigethatás csökkentésében, ezáltal az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban (és a klímaváltozás mértékének mérséklésében is).
A fák számos módon előmozdítják a városok éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodását: árnyékolás, párologtatás és a beérkező sugárzás nagyobb arányú visszaverése révén enyhítik a városi hőtöbbletet, ennek köszönhetően csökkentik a leárnyékolt épületek energiafogyasztását is. A városok földcsuszamlásokkal, árvizekkel és a hirtelen lehulló nagy mennyiségű csapadékkal szembeni ellenállóképességét a fás területek ugyancsak javítják, hiszen felfogják és lelassítják a csapadékot, gyökereik jelentős mennyiségű vizet szívnak fel, továbbá csökkentik a talajpusztulást. A fák légszennyezettséget mérséklő hatásukról is ismeretesek, oxigéntermelésük mellett különböző levegőszennyező gázok megkötésével (pl.: szén-monoxid, ózon, kén-dioxid) és a szálló por felfogásával javítják a levegő minőségét. Ezen túl mind a fizikai, mind a mentális emberi egészséget támogatják: javítják az emberek közérzetét, a levegő hűsítése révén a városokat élhetőbbé teszik, valamint a lakosságnak rekreációs tereket, míg a különböző városi élőlények számára élőhelyet biztosítanak.
A városi fa- és cserjeállomány hatékony kezelésének eszközeként hoztak létre a LIFE-CLIMCOOP Városok és vállalatok együttműködése a klímaadaptációért című projekt keretében Kazincbarcika területére egy fakatasztert, melynek segítségével nyomon lehet követni a fák állapotát. A – több, mint 9000 db fát, cserjét és cserjecsoportot tartalmazó – kataszter támogatja a városi fák védelmét, segít optimalizálni a zöldterületek kialakítását, karbantartását, és javítja a városban élők életminőségét. A mindenki számára elérhető adatbázis lehetőséget teremt a környezetvédelmi ismeretterjesztésre és a személetformálásra is. Mintegy 170 féle fa- és cserjefaj került beazonosításra magyar és latin névvel, ezeket pedig a törzs- és lombkorona átmérő, valamint a magasságra vonatkozó adatokkal is ellátták. Szükség esetén egészségi állapotukról is készült feljegyzés, ami tovább segíti a faállomány gondozását és a balesetek megelőzését, melyek előfordulása nő az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási események következtében. A nyilvántartás kezelését egy online térképi megjelenítő felület (Lizmap) teszi egyszerűbbé, amely nem csak a szakembereknek készült, hanem széles körben elérhető a helyi lakosság, illetve minden érdeklődő számára a LIFE-CLIMCOOP és az Önkormányzat honlapján. A fakataszter elkészítésében a HungaroMet Nemzeti Alkalmazkodási Központja, a HOLOCÉN Egyesület, valamint a GeoBarv Kft. működött közre a projekt keretében.
Készült: 2024.08.10.
Készítették: a HungaroMet Nonprofit Zrt. munkatársai
Források:
https://barcikacentrum.hu/kozerdeku/kozzetetelek Fakataszter
Schwaab, J., Meier, R., Mussetti, G. et al. The role of urban trees in reducing land surface temperatures in European cities. Nature Communications 12, 6763 (2021).
https://www.treesforcities.org/stories/how-trees-mitigate-flooding
A képek a projekt keretében készült saját felvételek.
A projekt az Európai Unió LIFE programjának
támogatásával valósul meg.