Életcserepek
A Kazincbarcikai Kórházban öt éve kezdte meg működését a Pszichiátriai Rehabilitációs Osztály, Walid Salha főorvos irányításával.
Ekkor került az osztályra dr. Péter Mária klinikai addiktológiai szakpszichológus, aki egy új módszert dolgozott ki a pszichiátriai betegek kezelésében, amely nemzetközi szakmai konferencián nagy sikert aratott, és azóta már jogvédett lett. Az egyedülálló terápia a művészet alkotó erejével ösztönzi a betegeket.
Lényege, hogy a doktornő gondolatai alapján Papp Cecilia festőművész készíti el a sablonokat. Ebből a rajzból készül a hatalmas mozaik kép, melyet apró színes cserepekből, csempékből raknak ki a beteget. Egy-egy alkotás, természeti képekben az életszakaszokat, életsorsokat jeleníti meg. Egy képen egyszerre harminc beteg dolgozik, saját lelkiállapotának megfelelően. Mindegyik képhez irodalom, vers és zene van rendelve. Erről a terápiás módszerről, a gyógyító munka művészi szépségéről ír az Élet-cserepek című könyvében, melyet az Újkazinci Programszigeten mutatott be, május 15-én. Dr. Péter Mária másik szakterülete a szenvedélybetegségek kezelése. Az Ózdi Almási Balogh Kórházban folytatott több éves terápiás tapasztalatairól, a kialakult helyzetről, a szenvedélybetegségek okairól s a legfontosabb teendőkről írt könyvet Szenved-éj címmel, melyet ugyancsak megismerhettek az érdeklődők, majd a jelenlévők vetítettképes kiállítás keretében bepillantást nyerhettek a Kazincbarcikai Kórház Pszichiátriai Rehabilitációs Osztály betegeinek alkotásaiba.