Stabil, feszes és felelősségteljes gazdálkodásra lesz szükség 2019-ben is
Február 14-én, közel háromórás testületi ülésen tárgyalta Kazincbarcika Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az idei költségvetést. A több mint 120 oldalas, részletes testületi anyagban egyértelműen látszik, hogy a megközelítőleg 2.6 milliárd forintos kormányzati elvonások ellenére stabil lábakon áll a város.
– A 2019-es költségvetés összeállításánál a legfontosabb feladat az volt, hogy a kötelező alapfeladatokat a város biztonságosan el tudja látni. Ehhez stabil pénzügyi háttér szükséges, melyre a korábbi évek felelős és feszes gazdálkodása lehetőséget ad számunkra. Ezen túlmenően a korábbi időszakban említett beruházások megvalósítása is elindulthat. A Fő tér rekonstrukció második üteme és a Dísz tér kialakítása mellett tovább folytatódik a város közterületeinek fejlesztése: járdák, utak, játszóterek felújítása, a közvilágítás bővítése vagy épp a kornak megfelelő színvonalú térfigyelő kamerarendszer kiépítése – foglalta össze Szitka Péter polgármester a fő irányokat.
Képen balról jobbra: Szitka Péter polágrmester és Klimon is alpolgármester
Fotók: Zele Tímea
– A költségvetés a város életében minden évben kardinális kérdés, teljesen természetes, hogy ilyenkor vita alakulhat ki. Úgy gondolom, hogy Kazincbarcikának ismételten a 2019-es évben is egy jó és megbízható költségvetése lehet. Magam és a frakció is úgy véli, hogy vannak olyan sorok, ahol a későbbiekben valószínűleg változtatásokra lesz szükség, bízunk abban, hogy az önkormányzat úgy fogja kezelni, hogy az egész évben megbízható és biztonságos legyen – nyilatkozta Knopp Richárd képviselő (Fidesz).
Képen: Knopp Richárd képviselő (Fidesz)
Korábbi lapszámunkban már hírt adtunk arról, hogy a Belügyminisztérium tájékoztatása alapján a közfoglalkoztatási program megszűnik Kazincbarcikán. Amennyiben ez megtörténik, az azt jelenti, hogy több mint 860 ember kerül utcára, nemcsak a polgármesteri hivatal vagy a Barcika Park Kft., hanem az oktatási intézmények, a kórház, a rendőrség és további intézmények dolgozói. A városvezetés a BM tájékoztatást követően még januárban azonnal felvette a kapcsolatot a Járási Hivatal vezetőjével és Demeter Zoltán országgyűlési képviselővel megoldást keresve a program megszüntetése kapcsán felmerülő problémákra. A február 14-i testületi ülés időpontjáig válasz nem érkezett, az ülésen a Fidesz frakció nevében Knopp Richárd tett ígéretet arra, hogy a válaszadás megtörténik a közeljövőben, és erre valamiféle megoldás születik.
– Mi arra készülünk, hogy azt a költségvetési sort, amely részünkről, mint önkormányzati hozzájárulás a közfoglalkoztatási programot fedezi, mintegy közel 120 millió forintot, biztosítjuk és várjuk, hogy mi lesz az állami hozzáállás – nyilatkozta Szitka Péter
– Számomra elszomorító és felháborító, hogy az állam ebben az évben 1,2 milliárd forint szolidaritási adó és 420 millió forint támogatási elvonás mellett a teljes közfoglalkoztatási program megszüntetésével közel 1 milliárd forint bértámogatást megvon a várostól, annak ellenére, hogy az önkormányzat feszes és fegyelmezett gazdálkodást folytat – mondta Molnár Zoltán képviselő (DK).
Képen: Molnár Zoltán képviselő (DK)
A költségvetési vitát követően a grémium a kisebbségi önkormányzatok éves beszámolóját is elfogadta.