Közeledik a koronavírus
Bár jelenleg Magyarországon még nem diagnosztizáltak koronavírussal fertőzött beteget, de a nemzetközi hírek alapján szinte elkerülhetetlen, hogy hazánkban is felüti a fejét a betegség az elkövetkezendő hetekben. Az esetleges járvány megelőzésével kapcsolatosan kereste meg lapunk az Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Edelényi Járási Hivatal Járási Népegészségügyi Intézete Kazincbarcikai Kirendeltségét és dr. Perjési Zsolt háziorvost.
Az ÁNTSZ helyi kirendeltsége arról tájékoztatta lapunkat, hogy a koronavírussal kapcsolatosan helyi kirendeltségek nem nyilatkozhatnak, kizárólag központilag, az országos tiszti főorvos tájékoztatójából kaphatunk információt, amely www.nnk.gov.hu oldalon folyamatosan frissül az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (ECDC) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján.
Mint ismeretes 2019 decemberében a kínai Wuhanból ismeretlen eredetű tüdőgyulladás járványt jelentettek az WHO felé. A megbetegedések hátterében egy új koronavírust igazoltak a kínai egészségügyi hatóságok, amely emberről emberre képes terjedni.
2020. január 30-án a WHO nemzetközi horderejű járványügyi szükséghelyzetet hirdetett ki az új koronavírus járvány miatt.
Hogyan előzhető meg a koronavírus terjedése?
Mivel a járványok terjedésének leghatékonyabb védekezési módja a megelőzés, ezért dr. Perjési Zsolt háziorvos azt tanácsolja, hogy fokozottan ügyeljünk a higiéniára.
– Amennyiben szennyeződés van a kezünkön, tüsszentünk, köhögünk, toalettet használunk, állatokkal vagy azok ürülékével érintkezünk, bevásároltunk, tömegközlekedési eszközön utaztunk, illetve közösségben tartózkodtunk, minden esetben mossunk kezet szappannal folyóvíz alatt. Ugyanezt ajánlom, ha ételt készítünk elő, beteget ápolunk, valamint étkezni akarunk. kerüljük a szemünk, szánk, orrunk kézzel való érintését! – tájékoztatott a szakember, aki hozzátette, ha a szennyeződés nem látható, akkor is érdemes alkoholos kézfertőtlenítőt is használni.
– A betegség fő tünetei a torokfájás, a köhögés, a levertség és a magas láz. Ha valaki ezt tapasztalja, akkor maradjon otthon, hívja a háziorvosát, főként, ha előtte járvánnyal érintett országokban járt – javasolja dr. Perjési Zsolt, aki elárulta, hogy sebészi orr-szájmaszk használata bármely felső légúti megbetegedés esetén szükséges, függetlenül attól, hogy felmerül-e az új koronavírus-megbetegedés lehetősége. Az orvosok tisztában vannak a folyamatosan frissülő, szigorú eljárási renddel, tájékoztatják a betegeket és intézkednek a további ellátásukkal kapcsolatosan.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ingyenesen hívható zöldszámokat hozott létre a koronavírussal kapcsolatos lakossági megkeresések gyors és szakszerű megválaszolása érdekében. A 06-80-277-455-ös és a 06-80-277-456-os információs vonal a hét minden napján 24 órában elérhető, mobil- és vezetékes telefonról is tárcsázható. A vonalakon szakemberek adnak információt az új koronavírusról.