Új műhelycsarnok épül a Don Boscoban
Tedd Képessé néven Szakképzés-fejlesztési mintaprogram indul a Don Bosco Általános Iskola, Szakközépiskola, Szakgimnázium, Gimnázium és Kollégiumban. A műhelyiskolai programelem célja a szakképzési rendszerben a lemorzsolódással veszélyeztetett, 16 éven felüli, 8 általános iskolai végzettséggel rendelkező fiatalok képzésben való tartása.
A program további célja, hogy a fiatalok életkezdését, a munkaerőpiacon történő elhelyezkedését, a munka világába történő beilleszkedését segítse, a résztvevők versenyképes képzettséghez juttatásával.
A projekt része egy több, mint 1100 nm-es műhelycsarnok építése is. A csarnok a Don Bosco Iskola területén fog megépülni, a közbeszerzés sikeres lefolytatását követően az első kapavágásra várhatóan szeptember végén kerül sor, a kivitelezés határideje 2021. június 30.
A programban 40 olyan diák vesz részt, akik a szakképzésből egyébként lemorzsolódtak volna. A műhelyiskolai képzés lényege, hogy a tanulók mester-diák kapcsolatban, műhelyben végzendő gyakorlati munka által tanulják meg a részszakmák fortélyait. Nincs külön elméleti képzés, mindent a gyakorlati tevékenység által, annak végzése közben sajátítanak el. A mesterek munkáját mentorok segítik, akik felelősek a diákok motivációjáért, illetve abban segítik a mestereket, hogy a megfelelő pedagógiai eszközöket alkalmazza a képzésben részt vevő fiatalokkal.
A projektet a Don Bosco Szalézi Társasága és a Nemzetgazdasági Minisztérium között, 2018 áprilisában kötött stratégiai megállapodás alapján a szakképzést felügyelő Innovációs és Technológiai Minisztérium finanszírozza. A támogatás összege 1,2 milliárd forint, ebben benne van többek között a teljes kivitelezés, az alkalmazotti költségek, a diákok juttatásai és a képzés teljes anyag és rezsiköltsége a program futamidejére, ami mindennel együtt 2 év.
Puskás Balázs programigazgató kiemelte, hogy a projekt tervezési szakaszában külön köszönettel tartozik Kazincbarcika Város Önkormányzatának az engedélyeztetés és ügyintézés gyorsasága miatt.
A Tedd Képessé mintaprogram Magyarországon elsőként végez műhelyiskolai képzést, ami példaként tud majd szolgálni mindazon szakképzési centrumok, illetve nem állami szakképzők számára, akik ezt a képzést a jövőben el kívánják indítani.