Komposztálóedényekre pályáztak a zöld szívű, környezettudatos barcikaiak
Összesen 400 komposztálótárolót vehetnek át az ezekre szeptemberben pályázott, családi házas övezetben élő kazincbarcikai polgárok. Az új lakossági komposztálóedények a városunkat egyre jobban átható zöld tudat és a környezettudatosság új gyakorlati elemei és eszményi jelképei lettek.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2023. november 08.
Kompásztálóedények átadása – Barcika Park telephely
Várakozáson felüli érdeklődés övezte a 300 literes zöld, komposztálóedényeket biztosító pályázatot, de olyannyira, hogy a Sajó-Bódva Völgye és Környéke Hulladékkezelési Önkormányzati Társulás által biztosított konténerek számát Kazincbarcika Város Önkormányzata még ki is egészítette. Így minden jelentkező hozzájuthat egy-egy tárolóhoz.
A komposztáló pályázat célja és feltételei
A pályázaton családi házas övezetek legalább 50 m2 alapterületű kerttel rendelkező lakói vehettek részt. További feltétel volt az edényzet rendeltetésszerű használata legalább 5 évig.
Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere, egyúttal a több mint 140 települést összefogó Sajó-Bódva Völgye és Környéke Önkormányzati Hulladékkezelési Társulás elnöke, a komposztálást a környezetvédelem egyik legfontosabb elemeként emelte ki, mondván, hogy ezzel a keletkező szerves hulladékok többsége beilleszthető a természet körforgásába.
“A zöld tudatú szemléletformálás Kazincbarcikán számos elemben megjelenik — hangsúlyozta az elnök. — A komposztálóedények használata csak kis lépés jövőnk szempontjából, de a családok a használatukkal mégis sokat tehetnek a környezetünk megóvásáért. Ahogy Földünk, úgy természetesen Kazincbarcika és a társulásban lévő települések jövője is nagymértékben függ attól, hogy hogyan válogatjuk és hasznosítjuk újra a hulladékot.”
Ennek szerves eleme a komposztálás, és a 400 átadandó komposztálóedény, melyről az érintettek sms-ben és e-mailben kaptak tájékoztatást.
A lakossági komposztálás új időszámítása Kazincbarcikán és térségében
A kazincbarcikai Czene János, az egyik tároló pályázója és átvevője a párjával már korábban is figyelt a szelektív gyűjtésre. Otthon eddig is három kukába válogatták a hulladékot. A zöldhulladék komposztálókonténerében viszont ők is új lehetőséget látnak.
„Mindig is szerettünk volna egy ilyen ilyen tárolót, és a párom az újságban kinézte ezt a városi pályázatot. Ezzel is valamelyest a Földet óvjuk. Ha már fentről nem mindenhol tesznek ezért, fontos, hogy legalább a kisemberek megtegyék, amit tudnak” — fogalmazta meg Czene János.
Szitka Péter elmondása szerint a társulásuk az elmúlt időszakban számtalan olyan pályázaton vett részt, amelynek legalább részében célja volt a lakosságot úgy bevonni a hulladékkezelésbe, hogy az a térség mellett az országnak is javára válhasson.
“Az otthoni szelektív hulladékgyűjtést kiegészítő komposztáláshoz az edényzet mellé egy kisokost is mellékelünk, amely a komposztálás mikéntjét és hogyanját írja le: mit tehetünk egyértelműen a tárolóba, mit kevésbé célszerű, és mi az, amit nem szabad beletenni. A rendeltetésszerű alkalmazással, az éréstől és a használat intenzitásától függően, 3 hónap vagy egy év után jól termő humuszföld jön ki az tároló alján a kiürítő nyíláson, amely a kiskertekben vagy bárhol máshol használható lesz” — foglalta össze Kazincbarcika polgármestere.
Szitka Péter az örömmel nyugtázott nagy érdeklődés tetejében úgy véli, hogy az első turnus edényzet kiosztása után további igény jelentkezik majd irántuk Kazincbarcikán és a társulás más településein is. Ők már most további beszerzésekben gondolkodnak, és minden olyan újabb pályázaton elindulnak, amelyek segítik a társulás munkáját. Városvezetői szemmel is fontos Szitka Péternek a zöld gondolkodásmód az élet minden területén, főleg a gyakorlati szemléletformálás, kezdve az óvodásokkal és az alsó tagozatos kisiskolásokkal, kiterjesztve a felnőtt lakosságnak szervezett programokkal és tájékoztatókkal.