https://kolorline.hu/Komposztálóedényekre pályáztak a zöld szívű, környezettudatos barcikaiak

Komposztálóedényekre pályáztak a zöld szívű, környezettudatos barcikaiak

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Összesen 400 komposztálótárolót vehetnek át az ezekre szeptemberben pályázott, családi házas övezetben élő kazincbarcikai polgárok. Az új lakossági komposztálóedények a városunkat egyre jobban átható zöld tudat és a környezettudatosság új gyakorlati elemei és eszményi jelképei lettek.

Várakozáson felüli érdeklődés övezte a 300 literes zöld, komposztálóedényeket biztosító pályázatot, de olyannyira, hogy a Sajó-Bódva Völgye és Környéke Hulladékkezelési Önkormányzati Társulás által biztosított konténerek számát Kazincbarcika Város Önkormányzata még ki is egészítette. Így minden jelentkező hozzájuthat egy-egy tárolóhoz.

A komposztáló pályázat célja és feltételei 

A pályázaton családi házas övezetek legalább 50 m2 alapterületű kerttel rendelkező lakói vehettek részt. További feltétel volt az edényzet rendeltetésszerű használata legalább 5 évig.

Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere, egyúttal a több mint 140 települést összefogó Sajó-Bódva Völgye és Környéke Önkormányzati Hulladékkezelési Társulás elnöke, a komposztálást a környezetvédelem egyik legfontosabb elemeként emelte ki, mondván, hogy ezzel a keletkező szerves hulladékok többsége beilleszthető a természet körforgásába. 

“A zöld tudatú szemléletformálás Kazincbarcikán számos elemben megjelenik — hangsúlyozta az elnök. — A komposztálóedények használata csak kis lépés jövőnk szempontjából, de a családok a használatukkal mégis sokat tehetnek a környezetünk megóvásáért. Ahogy Földünk, úgy természetesen Kazincbarcika és a társulásban lévő települések jövője is nagymértékben függ attól, hogy hogyan válogatjuk és hasznosítjuk újra a hulladékot.”

Ennek szerves eleme a komposztálás, és a 400 átadandó komposztálóedény, melyről az érintettek sms-ben és e-mailben kaptak tájékoztatást. 

A lakossági komposztálás új időszámítása Kazincbarcikán és térségében

A kazincbarcikai Czene János, az egyik tároló pályázója és átvevője a párjával már korábban is figyelt a szelektív gyűjtésre. Otthon eddig is három kukába válogatták a hulladékot. A zöldhulladék komposztálókonténerében viszont ők is új lehetőséget látnak.

„Mindig is szerettünk volna egy ilyen ilyen tárolót, és a párom az újságban kinézte ezt a városi pályázatot. Ezzel is valamelyest a Földet óvjuk. Ha már fentről nem mindenhol tesznek ezért, fontos, hogy legalább a kisemberek megtegyék, amit tudnak” — fogalmazta meg Czene János.      

Szitka Péter elmondása szerint a társulásuk az elmúlt időszakban számtalan olyan pályázaton vett részt, amelynek legalább részében célja volt a lakosságot úgy bevonni a hulladékkezelésbe, hogy az a térség mellett az országnak is javára válhasson.

“Az otthoni szelektív hulladékgyűjtést kiegészítő komposztáláshoz az edényzet mellé egy kisokost is mellékelünk, amely a komposztálás mikéntjét és hogyanját írja le: mit tehetünk egyértelműen a tárolóba, mit kevésbé célszerű, és mi az, amit nem szabad beletenni. A rendeltetésszerű alkalmazással, az éréstől és a használat intenzitásától függően, 3 hónap vagy egy év után jól termő humuszföld jön ki az tároló alján a kiürítő nyíláson, amely a kiskertekben vagy bárhol máshol használható lesz” — foglalta össze Kazincbarcika polgármestere.

Szitka Péter az örömmel nyugtázott nagy érdeklődés tetejében úgy véli, hogy az első turnus edényzet kiosztása után további igény jelentkezik majd irántuk Kazincbarcikán és a társulás más településein is. Ők már most további beszerzésekben gondolkodnak, és minden olyan újabb pályázaton elindulnak, amelyek segítik a társulás munkáját. Városvezetői szemmel is fontos Szitka Péternek a zöld gondolkodásmód az élet minden területén, főleg a gyakorlati szemléletformálás, kezdve az óvodásokkal és az alsó tagozatos kisiskolásokkal, kiterjesztve a felnőtt lakosságnak szervezett programokkal és tájékoztatókkal.



 

További híreink

Gyorsan fogynak a helyek – javában zajlik a nyári táborok szezonja Kazincbarcikán

Dátum: 2026. jún 27. 22:46

A nyári szünet első hete után már jól látszik: idén is óriási az érdeklődés a kazincbarcikai táborok iránt. A Gyermekek Háza–Kézművesház első turnusa már lezárult, több népszerű program pedig hetekkel ezelőtt betelt. Aki azonban még keres nyári elfoglaltságot gyermekének, több sport- és vízi táborba továbbra is jelentkezhet.

Évadzáró kézilabdaünnep - Családi délutánt rendezett a Szalézi Diáksport Egyesület

Dátum: 2026. jún 27. 22:02

Közös délutánnal zárták le a 2025/2026-os szezont a Szalézi Diáksport Egyesület kézilabdázói június 26-án, a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium udvarán. Az egyesület közösségének tagjai visszatekintettek a közelmúltban véget ért kézilabdaszezon eredményeire, elismerték sportolóik és edzőik egész éves munkáját, valamint ismertették a következő szezon terveit. 

Július 1-jén zárva tartanak a szakrendelők és a háziorvosi rendelők

Dátum: 2026. jún 26. 17:00

Július 1-je — a Semmelweis-nap — az egészségügyben dolgozók munkaszüneti napja, ezért szerdán zárva tartanak a szakrendelők és a háziorvosi rendelők Kazincbarcikán. A sürgős esetek ellátását ezen a napon is az ügyeleti rendszer biztosítja.

Diákmunkára várja a fiatalokat az önkormányzat – vasárnapig lehet jelentkezni

Dátum: 2026. jún 26. 14:36

Június 28-ig jelentkezhetnek a 16 és 25 év közötti nappali tagozatos diákok a 2026-os önkormányzati diákmunkaprogramra Kazincbarcikán. A résztvevők júliusban vagy augusztusban dolgozhatnak a város önkormányzati intézményeinél és cégeinél napi négyórás munkarendben.

KolorTV élőben

Programajánló

KolorFund 2026 — vállalkozói konzultáció

Mezey István Művészeti Központ

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk