Szűcs Judit Gimi Galéria kiállításán keresztül a művészet mindenkié
A Szalézi Szent Ferenc Gimnázium Gimi Galériájában nyílt meg Szűcs Judit kazincbarcikai festőművész és rajztanár frissített színpompás, elragadó festménykiállítása, a „Szűcs Judit szemüvegén keresztül”. A név fordulatosan az élményt rétegző 3D-s szemüvegekre is utal. Emellett lehet érdekes ismerni a tárlat hallgatag alternatív címét is: a művészet mindenkié. Ez a tételmondat, ahogy Judit munkásságának, úgy a még bő egy hónapig látható aktuális kiállításának is elemi üzenete.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2025. január 14.
Szűcs Judit szemüvegén keresztül - Gimi Galéria
„A művészet a kommunikáció minősége, amelyhez három dolog szükséges — indította kiállításmegnyitóját Molnár Mariann magyartanár és szociológus, Szűcs Judit kolléganője és két évtizedes barátnője. — Kell egy művész, aki közölni kíván valamit, egy befogadó, akit érdekel a másik üzenete, és egy mű, esetünkben a képek, amelyeken keresztül ez a kommunikáció végbe megy. Tehát önök nélkül nincs művészet — szólt ki a közönséghez Molnár Mariann. — Önök ugyanolyan fontos részei a művészetnek, mint az alkotóművész és a műalkotás. Önök nélkül ezek a képek nem működnek.”
Szűcs Judit festményei márpedig működnek, ráadásul különleges módon, hiszen 3D-s szemüvegen keresztül megtekintve azokat, kiegészített élményt nyújtanak. A január 14-én nyílt kiállítás bő egy hónapig lesz látogatható, természetesen nemcsak a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium belső közönségének, hanem ahogyan mindig, a külső érdeklődőknek is tanítási idő után szabadon, illetve tanórák alatt kis létszámban, csendesen.
Egy vándorló múltú kiállítás méltó új állomása
Az új év első Gimi Galéria kiállítása már sokéves múltra tekint vissza. A felvidéki származású Szűcs Judit 2008 óta él Kazincbarcikán, 2018 óta a Don Bosco Általános Iskola, Szakképző Iskola, Technikum, Gimnázium és Kollégium tanára. A „Szűcs Judit szemüvegén keresztül” című tárlat 2014-ben Törökbálinton debütált, majd Bánhorvátiban, Kurityánban is bemutatkozott, és 2019-ben érkezett Kazincbarcikára, a Mezey István Művészeti Központba. A Gimi Galéria helyszíne jelenti a nagy visszatérést 4 és fél év szünet után. A jelenlegi tárlat azonban újdonságot is tartalmaz. Szűcs Judit egyike volt 2024-ben a városa 70. évfordulójának tisztelgő Galéria ‘70 közösségi kiállítás 18 Kazincbarcikához köthető kiállító művészének. A nagy alkalomra nagy képet alkotott, amely szintén megtekinthető társaival együtt a Gimi Galéria falain. Közöttük láthatunk tájképeket, portrét, absztrakt műveket, sőt „átiratokat” is, például Botticellitől a Vénusz születését vagy Krisztus sírbatételét sajátos újragondolásban. Az új kiállítás ötletgazdája, Somodi-Hornyák Szilárd “Távolodó” képzőművész, zenész és szalézis művésztanár szerint a képek magukban is teljes értékűen megállják a helyüket, de érdemes tudni a látogatónak, hogy 3D-s szemüveggel megtekintve kiegészített, egyedi élményt nyújtanak.
Egy különleges véletlennek köszönhetően lépett Szűcs Judit művészete a síkból a térbe
„A 3D-s szemüvegekkel szorosan összekapcsolódik a kiállításom története. Speciális példány szükséges hozzá, nem elég a szimpla piros-kék — mesélte a művész, aki a január 20-i héttől kezdve a helyszínen maga készül biztosítani a járulékos szemüvegeket kiállítása vendégeinek. — Nagyon színesen, intenzíven festek, és Magyarországon talán az elsők között jöttem erre rá, hogy ezt mennyire jól kiemeli egy 3D-s szemüveg. Egy papírdobozzal kezdődött a történet, amelyhez ajándékba adtak egy ilyen különleges látóeszközt. A testvérem ötéves gyereke felvette és feltűnően sokig nézte vele az egyik képemet. Mikor rákérdeztem, hogy miért, azt felelte, hogy „bele tudok menni a festménybe”. Kipróbáltam és rájöttem, hogy bár nem tudatosan, de ez jól működik az én stílusomnál. Rögtön jött a gondolat, hogyha kiállítást rendezek, milyen jól lesz azt ezzel a plusszal feldobni. Új terek, rétegek, részetek elevenednek meg általa.”
A Galéria ‘70-ből a Gimi Galériába
Judit nagyon örült Somodi-Hornyák Szilárd „Távolodó” felkérésének, és azonnal igent mondott rá. Már évek óta egymás látóterében vannak, de a Galéria ‘70 kiállítás óta a két művész közelebb lépett egymáshoz.
„A közös tárlatunkon döntöttem el, hogy meghívom Juditot a galériánkba. Három olyan képet hozott oda, amelyekről azt gondoltam, hogy ezek jól illenének a gimibe is – emlékezett vissza a kezdetekre Somogyi-Hornyák Szilárd, a Gimi Galéria felelőse, aki úgy gondolja, hogy Juditban nagy az életigenlés, és a sors drasztikus fordulatai után is képes továbbmenni az élettel, megoldani a követő helyzetet és kiállni a közönsége elé.”
Távolodó úgy véli, hogy mióta Judit rájött, hogy képei a 3D-s szemüveg használatára nagyon szépen reagálnak, még rátesz erre, és ehhez illeszkedően fest, melynek nyomában a színek térben is elválasztódnak. Bár a kiállításgazdának is tetszik a térjáték, hangsúlyozta, hogy enélkül a hatás nélkül is méltó képeket válogattak a Gimi Galéria falára.
„Olyan művészeket szereteket csak meghívni, akik szakmailag valóban megállják a helyüket, akiket a saját nevemben is vállalok, és akik által a gimi hírneve sem csorbul — jelentette ki Somodi-Hornyák Szilárd. — Olyan értékes embereket válogatunk be a környékről, akik valóban letettek valamit az asztalra. A Galéria ‘70 kiállításnál hasonlóan járt el Kazincbarcika városa, figyeltek a mélységre, a színvonalra. Itt futnak össze a szálaink, a város és a gimi is igyekszik jónevű művészeket bemutatni. Azt, ami nem üti meg a színvonalat, nem rosszindulatból, de szakmaisággal kiszűröm.”
Szűcs Judit már nem az első művész a Galéria ‘70 alkotóiközül, aki a Gimi Galériában is bemutatkozik, hiszen jelent meg már ebben a kiállítótérben Lalák Angelika keramikusművész, Hegedűs János grafikusművész, sőt maga Távolodó is, mielőtt megkapta a galériagondozás tisztségét, mikor még (őt idézve) nem ő hívta meg saját magát. Ősszel pedig Kin Gábor absztrakt festő gyűjteménye várható.
Szűcs Judit szemüvegén keresztül a művészet mindenkié
Az alkotó Szűcs Juditról azt is érdemes tudni, hogy ő eltökélten igyekszik mindenkihez közelebb hozni a művészetet. A tanítási időn kívül élményfestéseket tart az erre vállalkozóknak, de nála, ahogyan egyes művei, úgy ez a műhelymunka is egyedi átirat. Szabadszellemű élményfestést biztosít, és ebből lesz a sikerélmény-festés: „Megmutatok egy-egy ecsetvonást, de a művészi folyamaton van a hangsúly, azon, hogy a művészetet mindenkinek élveznie kell.” Ugyanígy ajánlja kiállítása megtekintését is diákoknak, felnőtteknek és időseknek, mindenkinek!