https://kolorline.hu/„A szabadságnak nincs többes száma” — március 15-i megemlékezés Kazincbarcikán

„A szabadságnak nincs többes száma” — március 15-i megemlékezés Kazincbarcikán

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Összetett és nagyot ható március 15-i ünnepséggel emlékezett Kazincbarcika városa az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kirobbanására. A bizonytalan időjárás miatt a Mezey István Művészeti Központ belső terébe terelt ceremónia felvonultatott az erőteljes zeneiek mellett táncos betéteket, történészi megemlékezést és városi gyártású kisfilmet is.

A legifjabbak kreatív játszóháza indította az ünnepélyt

Idén is nagy hagyományú családi és gyerekprogrammal indult a március 15-i emlékműsor Kazincbarcikán. A Mezey István Művészeti Központ emeletén, a Gyermekek Háza-Kézművesház történelmi játszóház 34 éves múltjával már magában is történelminek számít. A folyosó 6 munkaállomáson megtelt különböző ünnephez illő gyermekfoglalkozásokkal, újakkal és helyileg tradicionálisakkal. Piros-fehér-zöld művek sora készült a legváltozatosabb mesterségesek és praktikák bevetésével, mesteri támogatással: újdonságként nemzeti színű gyöngyfűzés és „Szabadság tulipán” készítés zseníliadrótból, de gyártották a gyerekkezek az elmaradhatatlan kartonpapírdobokat is fagyöngyvégű dobverővel. Szintén kedvelt program volt a címerkifestő és a dekorgumiból történő kokárdaalkotás, bőrből és nemzeti szalagból pedig a karkötőkötés. 



„Igyekszünk minden évben az ünnepi dekorációkésztés terén újdonságokat is mutatni” – emelte ki Ursutzné Blága Krisztina, a Gyermekek Háza-Kézművesház vezetője, aki elárulta, hogy a szomszéd terembe se tudott átlépni egy terepszemlére a posztjáról, annyira folytonosan érkeztek az érdeklődők. Látható volt, hogy egyes kis székekre akár várni is kellett, annyira sikerült lázba hozni az alkotókedvű kicsiket. A Sajómenti Népművészeti Egyesület vezetője, Pácz János mellől például komoly felnőtt műhelyeket idéző kalapálást lehetett hallani. A legkisebbek mellett itt-ott a szülők és a nagyszülők is beszálltak a folyamatba, miközben a háttérből szólt az Egressy Béni által szerzett „Föl, föl, vitézek a csatára.” 

A felnőtt megemlékezés emelkedett és mély mivolta

A Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola fúvószenekarának Himnusz előadása nyitotta meg a műsort. Majd Svéd Mátyás zenész, a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium énektanára és diákjai adtak rendkívül hatásos, hidegrázós, meglepő és részben interaktív zenés műsort.




„A mozgalmas, mindent elsöprő nap hangulatát, életérzését és XXI. századi hozadékát” a KolorTV kisfilmje mutatta be idézetekkel, megfilmesített csatajelenetekkel és hazát mutatva a hazában, a mai jóval szabadabb Kazincbarcika ismerős, otthont jelentő képkockáival. 

Március 15. rendkívüli történészi szemüvegen és szócsövön át

A következő etapban dr. Fazekas Csaba történész lépett porondra, aki szakmai szemmel, újszerű, egyedi láttatásmóddal közelített a témához.

„Amikor megkaptam ezt a megtisztelő felkérést, azon gondolkodtam, hogy melyik üzenetet is emeljem ki ebből a nagyon sokrétű márciusi hagyatékból. Egyértelműen az jutott eszembe, hogy bármennyit is mondtak az elmúlt hosszú évtizedekben március 15-ről, egyetlen gondolat biztos: hogy közös és ez a szabadság — ütötte fel tételgondolát dr. Fazekas Csaba. — ‘48 márciusát a szabadság ünnepének tartjuk, de hogy hogyan is értelmezzük, ahhoz talán a legjobb, ha visszanyúlunk a kortársak gondolataihoz. Egy fiatal zempléni ügyvéd, Kossuth Lajos 15 esztendővel korábban a következő gondolatokat vetette papírra: meglehet, hogy a szabadságok, melyekkel mi magyarok dicsekszünk, talán épp ellenkezésben állnak magával a szabadsággal, mert a szabadság egy és közönséges, amelynek nincs többes száma. Meglehet, hogy akinek szabadságai vannak, annak szabadsága nincsen. Meglehet, hogy ahol egy részben előjogok és privilégiumok léteznek (minthogy a privilégium kiváltság a törvény alól) ott a másik részen szolgaság és megszorítás találtatik.”




A felszólaló történelemtudós kiemelte, hogy a márciusi pesti fiatalok vagy azok a politikusok, akik éppen ekkor a pozsonyi országgyűlésben tanácskoztak, egyetlen dologban közös nevezőre voltak hozhatók abban, hogy olyan társadalomért, olyan nemzetért fejtették ki a tevékenységüket, amelyben a szabadságnak nincs többes száma. 

„Mi akkor vagyunk szabadok, ha mások is azok. Petőfiék is nagyon jól tudták, hogyha csak az én számomra szabad a sajtó, ha csak én terjeszthetem szabadon a politikai programjaimat, akkor én sem vagyok szabad, mert akkor másoktól ez a jog elvitattatik — hangsúlyozta dr. Fazekas Csaba, aki a 12 pont több pontját is sajátos megvilágításba helyezte ebből a szögből, majd összekötötte a múlt üzenetét az azóta eltelt időkkel. — Azt gondolom, hogyha az elmúlt 177 esztendő alatt lepörgött több mint 10 magyarországi politikai rendszerre gondolunk, akkor tudjuk megítélni, hogy hűségesek voltak-e ‘48 tavaszához, ha azt a lakmuszpapírt dugjuk bele abba a politikai rendszerbe, hogy fontos volt–e nekik mások szabadsága. Tisztelt hölgyeim és uraim, én úgy gondolom, hogy a szabadságnak nincsen többes száma — zárta telitaláló gondolatsorát a történész.




Nyitányhoz méltó zenés finálé és koszorúzós végső zárás

Az ezt követő műsorszámokban a Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola diákjai adtak egy kis ízelítőt a katonai verbuválás kulisszái mögül, Samu Ágnes népdalénekes Felső-Tisza-vidéki népdalválogatásával kiegészítve. Utánuk ismét Svéd Mátyás állt a közönség elé Báder Elemér zongorista kíséretében, egy rendhagyó peformansszal a forradalom estjéhez legendásan köthető Bánk bán előadás egy részletének egyedi feldolgozásával. Svéd Mátyásék a programnyitány erőteljességével, de mégis bravúrosan elütő stílusban vezették le a műsort, melyet a Kodály fúvószenekar megindító Szózata zárt le teljesen.

„Gyakran unatkoznak az emberek a március 15-i ünnepeken, de ez a műsor elért a szívig“ — hallottuk az egyik résztvevőtől az előadás után.

A Mezeyből az egybegyűltek a Jókai térre vonultak, ahol Jókai Mór szobránál egy-egy koszorúval fejezték ki tiszteletüket a dicsőített idők kiemelkedő alakjaival szemben. Az emlékezés virágait helyezte el Kazincbarcika Város Önkormányzata nevében Szitka Péter polgármester és Klimon István alpolgármester, valamint a városi intézmények, cégek, pártok és egyesületek képviselői.



További híreink

A hőségriasztást meghosszabbították, július 7-én éjfélig

Dátum: 2025. júl 04. 12:45

Dr. Surján Orsolya országos tisztifőorvos asszony július első hetének II. fokú hőségriasztását kiterjesztette a hétvégére, sőt a második hét hétfőjére is. A jelenlegi álláspont szerint a riadó július 7-én, 24:00 órakor ér véget.

A Semmelweis-nap 2025-ös kazincbarcikai díjátadó ünnepsége

Dátum: 2025. júl 04. 10:00

Idén újra közös Semmelweis-napi ünnepséget tartott Kazincbarcika Város Önkormányzata és a Kazincbarcikai Kórház az egészségügyi dolgozói számára, az Egressy Béni Művelődési Központban. A meghívottak hálás éltetésén túl oklevelek hosszú sorát adták át a szakma kiválóságainak, köztük a rangos „Kazincbarcika Város Egészségügyéért” című kitüntető díjat, amely minden évben csak egyetlen személynek jár.

Július első hetén országos hőségriasztás van érvényben

Dátum: 2025. júl 02. 21:00

Dr. Surján Orsolya, az országos tisztifőorvos az ország teljes területére érvényes, II. fokú hőségriasztást rendelt el július első hetére, 2025. július 04-e (péntek) 24.00 óráig.

Helyi szociális alapszolgáltatás fejlesztése Kazincbarcikán

Dátum: 2025. júl 02. 15:00

A Széchenyi Terv Plusz program keretében 37,98 millió forint, 100 százalékban vissza nem térítendő Európai Uniós támogatásban részesült Kazincbarcika Város Önkormányzatának a TOP_PLUSZ-3.3.2-21-BO1-2022-00044 azonosítószámú, „Helyi szociális alapszolgáltatás fejlesztése Kazincbarcikán” című támogatási kérelme. A projekt legfőbb célja a Kazincbarcika Város Önkormányzata tulajdonában álló és fenntartásában működő Kazincbarcikai Szociális Szolgáltató Központon belüli Család- és Gyermekjóléti Központ, valamint Házi Segítségnyújtás által végrehajtott szociális alaptevékenységek fejlesztése. Jelen projekt keretében a Család- és Gyermekjóléti Központ részére 2 db elektromos meghajtású személygépjárművet, továbbá a Házi Segítségnyújtás részére 10 db elektromos meghajtású kerékpárt szereztek be. Az elektromos kerékpárok tárolására, valamint a Kazincbarcikai Szociális Szolgáltató Központba érkezők részére kiépült egy napelemrendszerrel ellátott kerékpár- és babakocsi-tároló is.

KolorTV élőben

Programajánló

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk