
Még mindig nem tudni, mennyivel sarcolják meg Kazincbarcikát! Megalakult a Kazincbarcikai Járási Fejlesztési Fórum
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium megjelentette a Versenyképes Járások Program felhívását a fejlesztési igények benyújtására. Az anyagban egyetlen mondat szerepel ennek forrásáról, miszerint azt a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Területfejlesztési Alapja biztosítja. A Kazincbarcikai Járás — kiindulásként — 250 millió Ft-ot használhat fel, az összeg forrása pedig az önkormányzatok újabb sarcaiból (többek között Kazincbarcikáéból) tevődik majd össze. Hogy milyen mértékben, még mindig nem tudható, annak ellenére sem, hogy megkezdődött a fejlesztési igények leadásának időszaka.
A kormányzat és az unió célja 2020-tól a járások megerősítése volt, hogy a központok közoktatása, szociális szférája, kultúrája és általában véve a közszolgáltatásai erősödjenek. Ekkor a járásközpontok fejlesztése volt fókuszban, hogy a kisebb településeken élők az adott szolgáltatásokat — nem nagy távolságra lakóhelyüktől — megkaphassák, elérhessék.
Ez a koncepció fordult fel fenekestől az elmúlt mintegy fél-egy évben a Versenyképes Járások Program elindításával. Közeledvén a jövő évi országgyűlési választásokhoz egy olyan irányt kapott a projekt, hogy a kistelepüléseken élők életminőségének javulását célzó beruházások valósuljanak meg, és minél több „szalagátvágásra” kerüljön sor a falvakban, községekben a program forrását biztosító városoktól elvont sarcokból. Az országos költségvetést nézve egyértelműen látható, hogy a kormány kiköltekezett, és nem áll rendelkezésére elegendő forrás, ezért újra a jobb pénzügyi helyzetben lévő önkormányzatok bevételeihez nyúlt, csapolva a kasszájukat.
„A probléma azzal van, hogy a jól gazdálkodó és bevétellel rendelkező városok sarcaiból építik ezeknek a pályázatoknak az anyagi hátterét — közölte a program kapcsán Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere. — Ez azt jelenti, hogy amit Kazincbarcika megtermel, megkap, abból további elvonások lesznek. És ebből, valamint a budapesti iparűzési adóból kerül majd feltöltésre minden járásban minimum 250 millió forintig a projektek háttér-finanszírozása” — foglalta össze a városvezető.
Az elmúlt hetekben Kazincbarcika polgármestere arra kereste a választ a többi érintettel, hogy milyen mértékű a költségvetési törvényben az elvonás mértéke, az ugyanis nem egyértelmű.
„Már zajlik a pályázatok beadása, de nem lehet tudni azt, hogy Kazincbarcikától mekkora lesz az elvonás. Ez nonszensz!”
Kazincbarcikának (is) — gazdálkodó szervezetként — pénzügyileg terveznie kell az évet, ám vannak olyan vészjósló jelek, amelyek azt vetítik elő, hogy olyan mértékű lesz az elvonás, amely súlyos problémákat jelent majd a városnak. Szitka Péter a következő napokban is azon dolgozik, hogy az elvonás mértéke kiderüljön, hiszen az fogja meghatározni a városvezető következő lépéseit, akár egy tiltakozással.
„Az nem járja, hogyha egy városnak olyan bevételei vannak, amivel tud tervezni Kazincbarcikán — a szolidaritási hozzájárulás és minden egyéb más elvonás megfizetése mellett —, ám ennek az újabb sarcnak köszönhetően mégis bekövetkezhet, hogy megbénítják városunkat, teljesen ellehetetlenítik a gazdálkodásunkat. Jeleztem a problémát az országgyűlési képviselőnknek, Demeter Zoltánnak, aki visszajelzést ígért a kérdésben” — osztotta meg aggodalmát Szitka Péter.
Demeter Zoltán országgyűlési képviselőt mi is megkerestük, és azokról az elvonásra kötelezett településekről kérdeztük, amelyek így nehezen tudják tervezni a költségvetési évüket.
„Polgármester úrral egyeztettem nem konkrétan erről a kérdésről, hanem a fejlesztési forrásról, amely 250 millió forint. Én országgyűlési képviselőként mindig azt tartottam a legfontosabb feladatomnak, hogy szinte napi kapcsolatban legyek a településeknek a polgármestereivel. Azokkal a polgármesterekkel is tudok szót érteni, akik más politikai nézetet vallanak, lásd Kazincbarcika. Polgármester úrral többször egyeztettem már ebben a témában, és ez azért van így ,mert számomra a legfontosabb a városok és a falvak fejlesztése" — közölte Demeter Zoltán.
A járásban lévő települések kiegyensúlyozott viszonya lehetővé teszi a programban való együttműködést, ám ha nem tudnak megegyezni a források elosztásáról, akkor az összeg elvész. Ezért Kazincbarcika mellett a járás 22 településének vezetői vizsgálják, hogy mik azok a feladatok, amelyek a pénzből megvalósíthatóak lehetnek. Szitka Péter szerint a napokban ezeket az elképzeléseket összegezik és fésülik össze, hogy aztán egy együttes, komplex pályázatban feltölthessék azokat.
A Versenyképes Járások Program Kazincbarcikát érintő újabb sarcának következménye az lehet, hogy a saját finanszírozásban tervezett városi fejlesztések (pl. parkolók építése, utak javítása) veszélybe kerülhetnek. Kazincbarcika Város Önkormányzata — az európai uniós pályázatok és más források híján — saját költségvetésében tervezte megvalósítani a Mátyás király úton, a Dózsa György Tagiskolánál és a Tóth Árpád úton a korábban már beharangozott parkolókat, valamint a Vízi komplexum melletti strandot is. Ám azzal, hogy a város iparűzési adójának egy része elvonással a programban landolhat, és Kazincbarcikának a saját pénzét kell majd visszapályáznia a szaktárcánál, ezek az elképzelések könnyen lehet, hogy mégsem valósulhatnak meg, sőt a város alapműködését béníthatja meg. Ez jelentheti például a bérek kifizetését is.
Feladata:
A VJP-be benyújtott fejlesztésekkel, működésekkel összefüggő igényekről javaslatot tenni a közigazgatási és területfejlesztési miniszternek.
Javasolt támogatási fejlesztések:
⇒ Térségi alapinfrastruktúra és elérhetőség (pl. utak, közösségi közlekedés, közterület fejlesztése)
⇒ Térségi közszolgáltatás (pl. bölcsődei, óvodai ellátás, közoktatási, egészségügyi intézmények fejlesztése)
⇒ Térségi gazdaságfejlesztés (pl. ipari parkok, piacok, turizmus fejlesztése)
⇒ Településüzemeltetés (pl. közbiztonság, közvilágítás fejlesztése)
Forrása:
A jobb anyagi helyzetben lévő önkormányzatoktól a helyi iparűzési adó bizonyos összeg feletti elvonása, mely nincs tekintettel a szolidaritási hozzájárulás mértékére és egyéb elvonásokra.
A fejlesztési igények benyújtásának végső határideje:
2025. április 9.
Kazincbarcikai Járás kiindulási forráskerete:
250 millió Ft