
Két új adónem kerülhet bevezetésre januártól — A szabályszerűen építkezők adómentességben részesülnek
Zöldfelület-védelmi és településkép-védelmi adót vezetne be Kazincbarcika városa jövőre, amennyiben az erről szóló rendeletet a képviselő-testület május 29-én elfogadja. Az adó nem mindenkit érint: az építési szabályokat betartóknak nem kell megfizetniük! A keletkező bevételeket csak kötött célokra lehet felhasználni, így a szociális ellátásokat, a parkok gondozását és többek között a fejlesztések egy részét finanszírozná ebből a város.
Kazincbarcika Város Önkormányzatának következő ülésén tárgyalják majd a képviselők két települési adónem: a zöldterület-védelmi és a településkép-védelmi adót. A zöldadó azt szabályozná, hogy a városban lévő ingatlanok aszerint, hogy hol helyezkednek el, mekkora zöldfelülettel kell, hogy rendelkezzenek. Ha kevesebb a zöldterület, akkor az előírt és a tényleges zöldfelület közötti különbözet után kellene a szabályokat nem betartóknak évente egyszer, négyzetméterenként 100 forintot fizetniük.
„Nagyon fontos ezt leszögezni, hogy a szabályszerű építkezések után nem jelentkezik és nem keletkezik adófizetési kötelezettség. Abban az esetben, hogyha valaki a klímaadót szeretné befizetni, erre lesz lehetősége és nem kell változtatni a portáján, viszont ha valaki adómentessé szeretne válni, annyit kell csak tennie, hogy a zöldfelületi mutatóját javítania kell, vagyis további zöldfelületeket kell az ingatlanon kialakítani” – ismertette Klimon István, Kazincbarcika alpolgármestere.
Zöldadó
A zöldadó bevezetésének célja egyrészt a klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak mérséklése, illetve ebből a bevételből fedezné a város a zöldterületek további fejlesztését és gondozását, amit a kormányzati elvonások jelenleg ellehetetlenítenek.
Ezt az adót csak annak kellene megfizetnie, akinek az ingatlanján belül nem éri el a kívánt mértéket a zöldfelület – ennek mértéke az ingatlan besorolásától függ. A zöldterületek nagyságába egyébként beleszámítanak többek között a növényfalak: vagyis a befuttatott kerítés, a növénnyel befuttatott házfal és homlokzat is.
„Azt gondolom, hogy ezek jól teljesíthetők, vagyis ha valaki nem öntötte le térkővel, betonnal vagy murvával az udvarát, akkor ezt tudja teljesíteni, és alatta marad az adóköteles aránynak – hangsúlyozta a város főépítésze, Juhász-Nagy Balázs. – Ebbe beleszámítanak a konyhakertek, az üvegházak, amelyek növénytermesztésre szolgálnak, és ugyanúgy beleszámít, ha valakinek van egy kis kerti tava.”
A városkép védelmében
Településkép-védelmi adót csak az építési engedély vagy bejelentés nélkül épült, illetve be nem fejezett építmények tulajdonosainak kellene fizetniük január 1-jétől.
Ennél az adónemnél az építmény alapterületét vennék alapul, és évente négyzetméterenként 1700 forintba kerülne.
Ezzel a bevétellel pedig az önkormányzat által működtetett szociális támogatási rendszer finanszírozását szeretné megerősíteni a város vezetése, vagyis ebből azok a rászorulók részesednének a városban, akiknek most az elvonások miatt kevesebbel kell beérniük.
„Ha valaki szabályosan építkezett, akkor az adófizetési kötelezettség alól mentesül. Kizárólag azon ingatlantulajdonosoknak kell ezt az adót megfizetniük, akik nem tartottak be különböző előírásokat. Természetesen a mi adóelőírásunk az sokkal enyhébb, mint amit a Helyi Építési Szabályzat rögzít” – foglalta össze Klimon István.
Amennyiben az előterjesztést a képviselő-testület elfogadja, a két helyi adónemet 2026 januárjától vezeti be Kazincbarcika városa.