
Lépéshátrányba kerül Kazincbarcika a Versenyképes Járások Program miatt — kényszerszülte takarékossági intézkedések
Hogyan érinti a Kazincbarcikai járás 22 települését a Versenyképes Járások Program? Nevezhető-e szolidárisnak ez az elosztási rendszer? Milyen nehézségekkel kell szembenéznie az iparűzési adó elvonása és a szolidaritási hozzájárulás befizetése után azoknak a településeknek, amelyek eddig ezekkel a bevételekkel a településüket és a térségben élőket is szolgálták? Kik a vesztesei és kik a győztesei a kormányzati intézkedéseknek? Ezeket a kérdéseket járjuk körül hétről hétre, most Kazincbarcika mellett Sajószentpéter és Bánhorváti megvalósuló beruházásait is áttekintjük.
Nem mindenhol részesednek majd az országban egyformán a települések a Versenyképes Járások Programból. Ez az intézkedés a nagyobb, iparűzési adóból korábban jelentős bevételekre szert tevő településeket lépéshátrányba sodorja, ráadásul a pályázat útján visszajuttatott pénz csak fejlesztésre fordítható, működtetésre nem. Tehát veszélybe kerülhetnek több helyen a szociális ellátások, a nevelési intézmények működtetése vagy akár a településüzemeltetés vagy az önkormányzati dolgozók béreinek kifizetése is. Továbbra is bizonytalan helyzetek, tervezhetetlenség és megválaszolatlan kérdések a program körül. A Kazincbarcikai járás polgármesterei Szitka Péter javaslatára — kivételes módon az országban — úgy döntöttek, hogy lakosságarányosan osztják szét az elvonásból újraosztott pénzeket.
Újraosztásból közvilágítás
Sajószentpéter a program tekintetében a nyertes városok között van. Nincsenek olyan bevételei, amelyek miatt szolidaritási hozzájárulást kellene befizetnie, de iparűzési adót sem von el tőle az állam, ezért pozitív szaldóval zárja majd a programot.
„Településünkön, Sajószentpéteren ezt a rendelkezésre álló forrást a közvilágítás korszerűsítésére szeretnénk fordítani, amely nagyban hozzájárul az itt lakók közérzetének a javításához, a közbiztonság javításához. Ez a forrás nagyságrendileg 35 és 40 millió forint között esik településünkre” – nyilatkozta Sajószentpéter polgármestere, File Tamás.
Iskolakerítés és járdafelújítás
De sok településen nem lehet az elvonásokból nagy volumenű beruházás. Bánhorvátiban például az iskola kerítésének és járdájának felújítására költik a Versenyképes Járások Programba más településektől, nagyrészt Kazincbarcikától elvont pénzt.
Deák-Szinyéri József, Bánhorváti polgármestere korábban úgy nyilatkozott: „Ezt azzal tudjuk konzorciumban alátámasztani, hogy Nagybarcáról is járnak ide gyerekek, Dédestapolcsányból, Vadnáról is és nyilván Bánhorvátiból. Nagyjából az előzetes megbeszélések alapján körülbelül egy ilyen fejlesztést tudunk a támogatási összegből megvalósítani.”
Megforduló tendenciák
Kazincbarcikát azonban ez a program nem emeli magasba. Elmaradhatnak vagy félig valósulhatnak meg fejlesztések, kisebb intenzitású lesz a városüzemeltetés, a parkgondozás, megszűnhet a városi költségvetésből finanszírozott szúnyoggyérítés — ez csak néhány, a kényszerszülte takarékossági intézkedések közül. A Versenyképes Járások Program és a szolidaritási hozzájárulás, illetve az ezzel járó pénzelvonás gyengíti a körzetközpontokat, így Kazincbarcikát is, miközben — egy korábbi: uniós és hazai koncepció szerint is — épp a járási központok fejlesztése adhatna lendületet a térségnek.
„Ez az, ami a választás közeledtével megfordult, és nem arról szól, hogy ezeket a központokat fejlesztik, hanem az egyébként is már kivéreztetett önkormányzatoktól — ahol még normális gazdálkodás van és többlettel rendelkeznek — a plusz forrásokat elveszik” – hangsúlyozta Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere. A Versenyképes Járások Program iparűzési adóelvonásán túl jelentős nehézség Kazincbarcika számára az évek óta sarcoló szolidaritási hozzájárulás is, amely az eddig jól gazdálkodó, korábban fejlődő településeket teljesen kivérezteti, és Kazincbarcika polgármestere, Szitka Péter szerint valójában a kormány hiányzó központi forrásait szeretné másokkal kifizettetni.
Közeledő választás
„Mivel nincs az államnak pénze, és sem az uniós források, sem a nemzeti források már nem állnak rendelkezésre semmilyen pályázati lehetőségek révén, ezért tovább csontozzák azokat az önkormányzatokat, ahol még némi bevétel van. Ezeket osztják újra a járáson belül, kisebb települések számára is, amivel ilyen szempontból nem fogok egyetérteni sose. De nem azért, mert a kisebb településnek szeretném a sorsát nehezíteni, hanem azért, mert az ilyen típusú osztogatás, az ilyen jellegű struktúra nem vezet sehova — emelte ki Szitka Péter. — Egy 2026-os választás vonatkozásában lehetnek eredményei.”
Mindezek ellenére Kazincbarcika városa minden intézkedést megtesz, illetve minden egyeztetésen a szolidaritás és a lélekszámarányos elosztás mellett érvel, amellyel a környező települések polgármesterei is egyetértenek. A helyzetet tovább nehezíti Kazincbarcikán, hogy a jelenlegi kormányzati elképzelés nem veszi figyelembe az önkormányzat adóvisszafizetési kötelezettségét, ami abból fakadt, hogy néhány helybeli nagyobb cég a tervezetthez képest kisebb bevétellel zárta az évet, vagyis rosszabbul teljesített, mint azt tervezte. Az adót ugyan előre befizette, de ilyen esetekben a városnak visszafizetési kötelezettsége keletkezik. Ezt, a város által visszafizetendő összeget az állam is el akarja vonni Kazincbarcikától, vagyis jelenleg úgy tűnik, kétszer kell ugyanazt a pénzt megfizetni.
Dr. Makkai Orsolya polgármesteri kabinetvezető szerint „Kazincbarcika a Versenyképes Járások Program kapcsán azért is kerülhet nagyon szerencsétlen helyzetbe, mert a jelenlegi jogszabálytervezet nem számol azzal, hogy egy-egy városnak, mint például Kazincbarcikának felmerülhet az adófizetők felé, például egy nagyvállalat felé egy jelentős visszafizetési kötelezettsége. Talán a legszerencsésebb megoldás az lett volna, hogyha a szolidaritási hozzájárulást veszi alapul Magyarország kormánya, és a vidéki települések fejlesztését ezekből az összegekből próbálja meg finanszírozni” – tette hozzá dr. Makkai Orsolya.
A város vezetése, Szitka Péter polgármester ezügyben már felvette a kapcsolatot a minisztériummal, hogy a feltehetően egyedi vagy ritka esetet – a milliárdos nagyságrendű könyvelési tételt és visszafizetést – amennyiben lehetséges, vonja ki a minisztérium az elvonások köréből, és Kazincbarcikának ezzel az összeggel csökkentsék a hozzájárulását, ugyanis ez a pénz valójában nem jelentkezett pluszként a város költségvetésében. Vagyis a szaktárcával való egyeztetés után derülhet ki, hogy pontosan mekkora elvonásokkal kell számolnia Kazincbarcikának.