
A Semmelweis-nap 2025-ös kazincbarcikai díjátadó ünnepsége
Idén újra közös Semmelweis-napi ünnepséget tartott Kazincbarcika Város Önkormányzata és a Kazincbarcikai Kórház az egészségügyi dolgozói számára, az Egressy Béni Művelődési Központban. A meghívottak hálás éltetésén túl oklevelek hosszú sorát adták át a szakma kiválóságainak, köztük a rangos „Kazincbarcika Város Egészségügyéért” című kitüntető díjat, amely minden évben csak egyetlen személynek jár.
kapcsolódó galéria

Rendezvény dátuma: 2025. július 02.
Semmelweis nap – Egressy B. Művelődési Központ
A Semmelweis-napot követően, július 2-án gyűltek össze az Egressy Béni Művelődési Központ színháztermében az egészségügy mindennapi hősei. A pódiumon ezúttal minden róluk szólt. A konfereanszié csak hátradőlésre kérte a részvevőket, hogy élvezzenek minden pillanatot, és azt, hogy most kicsit végre ők is megpihenhetnek.
A műsor és a gála nyitányaként Bárdos Maja, a Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola növendéke énekelt, akit elkísért felkészítő tanárnője, Maklári-Nagy Tamara és szintén egészségügyi dolgozó édesanyja, Tyukodi Judit is.
Az ünnepeltek háromszoros köszöntése
Még a díjátadó előtt három üdvözlőbeszéd is várta a színpadról az egybegyűlteket. Ezek egyúttal egyesével megemlékeztek Semmelweis Ignác végtelen érvényű örökségéről is. Elsőként Demeter Zoltán országgyűlési képviselő lépett a pulpitusra. Semmelweis életét és a munkásságát annak örök példájának hívva, hogy egyetlen ember bátorsága és kitartása képes megváltoztatni a világot, hiszen ő nem fogadta el, hogy valaki meghaljon csak azért, mert így szokás.
„Nem félt kérdezni, új utakat keresni vagy vitázni, akkor sem, ha nem értették meg — hangsúlyozta Demeter Zoltán — kitartó volt, mert tudta, hogy amit tesz, az életeket menthet. Ma a kiváló orvos mellett megemlékezünk mindazokról is, akik továbbviszik az ő örökségét, tehát Önökről – váltotta fókuszt a közönségre az országyűlési képviselő — Tudjuk, hogy az Önök munkája nem ér véget délután. Tudjuk, hogy a felelősség, a feszültség, az éjszakák, a kihívások gyakran láthatatlanok maradnak az egészségesek számára, de mégis mindnyájunk biztonságát jelentik, ha baj van.”
Dr. Bássler Beáta, a Kazincbarcikai Kórház főigazgatója, ahogy átvette a mikrofont, felhívta a figyelmet arra ahogy a nap ünnepeltje sok évnyi meg nem értés és kudarc ellenére sem tanított, publikált vagy nyilatkozott soha a meggyőződésével szemben. Az igazgatónő összefoglalta Semmelweis életének üzeneteit számunkra, többek között azt, hogy nem kell beletörődnünk abba, amibe a körülöttünk lévők, de a mindenkori helyzetben egyetlen útként alkalmazandó humanista magatartást is aláhúzta.
„A kialakult Semmelweis-reflex fogalom nem egy fiziológiai reflexet takar — emelte ki dr. Bássler Beáta — azt az automatikus emberi magatartást jelöli, hogy az új információt berögzült normák, hiedelmek és paradigmák miatt minden egyéb indokolás nélkül elutasítjuk. Az idő mégis Semmelweist igazolta és ő elfoglalta méltó helyét a tudományos emlékezetben.”
A főigazgató összegezte, hogy világszerte mennyi intézmény, ahogy a korábban az őt el nem fogadó bécsi női klinika is a nevét viseli, ahogy azt is, hogy az UNESCO A világ emlékezete program részévé választotta Semmelweis gyermekágyi lázzal kapcsolatos felfedezését. Elhangzott, hogy Semmelweis Ignácnak 4 kontinensen 26 emlékműve áll, közülük 15 Magyarországon. Az utolsó emlékművét 2024-ben Thaiföldön avatták.
A felszólalók sorát Klimon István, Kazincbarcika Város alpolgármestere zárta, aki saját olvasatában úgy üdvözölte az egybegyűlteket, mint akiknek nem számít más, csak áldozatos munka. Nekik nem számít az idő, az időjárás, az időráfordítás, csak az, hogy a legnagyobb bajban lévőknek a segítség megérkezhessen. Bár a gondolatát kimondottan az egészségügy bármely ágára vonatkoztatta, mégis külön kiemelte a védőnői szolgálatot, amely abban a formában, ahogy Magyarországon működik, a világon egyedülálló kuriózum.
„Semmelweis példája is mutatja, hogy a világban sokszor a legegyszerűbb dolgok is milyen nehezen tudnak érvényre jutni. — szögezte le Klimon István — milyen nehéz akár azt is elfogadtatni a társadalomban, hogy például egy olyan apróság, mint a kézmosás, milyen fontos lehet mások egészségének megőrzésében. Ez nemcsak az egészségügyre igaz, hanem a társadalom minden szegmensére. Megvannak azok a berögződések az emberiségben, amelytől nagyon nehéz elvonatkoztatni. Ezek a sztereotípiák mindenhol nehezítik az emberek munkáját. Jómagam két-három havonta járok a kórházban és látom mindenhol azt a munkát, amit Önök, mint hivatást végeznek a mindennapokban. Ezért a segítségért vagyunk mi mind nagyon hálásak és mondunk egy óriási nagy köszönetet.”
A program egyik csúcspontja, az izgalmas szakmai díjátadó
Az összetett eseménysor talán legjobban várt szegmensét, a különböző szakmai elismerések átadója tette ki. Ezek közül is az egyik legünnepélyesebb az, amely minden évben csupán egyetlen személynek adományozható.
A Kazincbarcika Város Képviselő-testületének Kazincbarcika Város Egészségügyéért díj 2025-ös kivívója
Kazincbarcika Város Önkormányzata 2009-ben alapította a Kazincbarcika Város Képviselő-testületének Kazincbarcika Város Egészségügyéért elnevezésű kitüntető díját, évente egyetlen olyan egészségügyi szakember számára, aki a kazincbarcikai egészségügyi alap- vagy szakellátásban hosszú évek óta kiemelkedő színvonalú munkát végez. Idén ezt az elismerést dr. Halász József, a 12. számú felnőtt körzet háziorvosa vehette át.
Dr. Halász József általános és középiskolai tanulmányait Budapesten végezte. Gyermekkora óta orvosnak készült, hogy betegeken segíthessen. Célja érdekében nagy hangsúlyt fektetett a felvételi tantárgyakra. Számtalan matematika, biológia és fizika versenyen vett részt, melyeken a döntőkig menetelt. Mellette 10 évig zongorázott, aktívan sportolt, a közösségi életbe is bekapcsolódott. Sikeresen pályázott külföldi ösztöndíjra, melynek eredményeként 1974-ben felvételt nyert a Leningrádi Közegészségügyi Orvostudományi Egyetemre, melyet jeles eredménnyel abszolvált 1980-ban. Orvosi hivatását a Fővárosi László Kórház Belgyógyászati Osztályán kezdte el. Munkája során nagy gondot fordított szakmai ismeretei gyarapítására, 1985-ben fertőző betegségekből tett szakvizsgát a tőle megszokott jeles eredménnyel. További szakképesítései: általános orvostan, üzemorvostan. Klinikai és homeopátiai diplomát is szerzett. Felsőfokú orosz és középfokú angol nyelvvizsgával rendelkezik. Már 37 éve praktizál háziorvosként. Munkáját magas színvonalon, szakmai elhivatottsággal végzi, empátiával fordul betegei felé. Évekig kollegiális vezetői feladatokat is ellátott. A helyi médiában gyakran nyilatkozik aktuális egészségügyi problémákkal kapcsolatban. Szabadidejében szívesen sportol, rendszeresen teniszezik, síel. A város egészségügyi alapellátásában végzett több évtizedes munkája alapján lett méltó az elismerésre.
A szakmai kamarai díj 2025-ös címzettje
Ebben az évben a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Területi Szervezetének díját is egyetlen személy, Majoros Tiborné vehette át. Ő 1991. május 1-től a kórház Sebészeti Osztályának dolgozója. Munkáját osztályos nővérként kezdte, majd szorgalmának hála 2007-től kezelői munkakörben dolgozik. Empatikus, emberséges, mindig segítőkész, rugalmas, lelkiismeretesen alapos pontos, de egyúttal határozott is.
Kazincbarcika Város Polgármesterének Elismerő Oklevele kitüntetések 3+2 személy részére
A Kazincbarcika Város Polgármesterének Elismerő Okleveleit az idei Semmelweis-napon Klimon István alpolgármester adta át a következő díjazottaknak:
Dr. Kisjuhász Józsefnek, a Kazincbarcikai Kórház központi műtő és aneszteziológia vezető főorvosának, aki 2025.06.01-től az intézmény orvosigazgatója is.
Potonyeczné Stefán Tímea körzeti nővérnek, aki 1993 decemberétől – megszakítás nélkül – a Mikszáth úti felnőtt háziorvosi rendelő dolgozója.
Tóth Máriának, a Kazincbarcikai Kórház Belgyógyászati Osztály B részlege csoportvezetőjének.
Két szintén díjazott személy munkájukból adódó elfoglaltsága miatt nem lehetett jelen az ünnepségen, ők később kapják meg az elismerő oklevelet, de a távollétében is vastapsot aratott: Békésiné Harencsár Kinga, a 2. számú fogászati körzet asszisztense, dr. Gór Ildikó „jobbkeze” és Bolgár Mónika, az I. számú gyermekorvosi körzet gyermekápolója, dr. Bodoki Katalin asszisztense.
Főigazgatói dicséretek a Kazincbarcikai Kórház részéről 2025-ben
Dr. Bássler Beáta főigazgató asszony személyesen adta át a főigazgatói dicséreteteket a következő munkatársainak:
⇒ Bottlikné Koncz Judit
⇒ Csernyák István Rolandné
⇒ Fazekasné Ábrahám Annamária
⇒ Frikker Krisztina
⇒ Gál Viktória
⇒ Gór-Balogfalvi Bettina
⇒ Hamarné Dancs Gabriella
⇒ Horváth Andrea
⇒ Horváth Tibor
⇒ Imre Adrián
⇒ Dr. Jakab Janka
⇒ Károlyi Éva
⇒ Kaulicsné Gólya Krisztina
⇒ Kerepesi Rita
⇒ Kósa György
⇒ Nagy-Bodó Tímea
⇒ Prókainé Sajbán Alina
⇒ Tasnádiné Pogány Emese
⇒ Tóth Ferencné
⇒ Tóthné Pásztor Andrea
⇒ Ujvári Zoltánné
⇒ Varga Aida
⇒ Dr. Varga Róbert
⇒ Varga Zoltánné Bolló Andrea
⇒ Varsányi Dénes
A Semmelweis-napi ünnep fináléja: zenei fellépés, közös fotó és desszertezés
A díjátadó után levezető szórakoztatásnak a szervezők egy kivételes zenei tehetségnek adták át a színpadot, akinek érzelmekben erőteljes előadásmódjától és mély művészi érzékenységétől nagyon hatásos minden fellépése. Vihula Mihajlo gondoskodott az ünnepeltek minőségi levezető kikapcsolódásáról. A zenei viruóz a gitárnak technikailag is tökéletesen mestere. Több nemzetközi zenei fórumon és mesterkurzuson is részt vett már ismert gitárművészekkel. Zeneszerzőként számos koncerten működött közre Európában, mielőtt most Kazincbarcikán is fellépett.
A lebilincselő produkció után a díjazottak csoportképre álltak össze, majd a klubteremben egy kötetlen közös desszertezéssel ért véget a tartalmas programsor.