Ökoméhészet az iskolában
Manapság, amikor annyi vita folyik szakmán belül és kívül az oktatás minőségéről, a gyermekközpontúságtól való elfordulásáról, igazán figyelemre méltó az a törekvés, melyet az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Iskolában igyekeznek megvalósítani.
Vallják, hogy a környezetvédelem a mai kor egyik kiemelkedő feladata. Ezt célozzák szakköreik és projektjeik, a Lego Education-program, a természettudományi labor és az ökoméhészet. Az iskolai méhészeti szakkör 2016 novemberében indult. Az általános iskola felső tagozatosainak szóló foglalkozás fő alapelve a természetközeliség, egy meghatározott értékrend kialakítása a tanulókban a környezetükkel szemben. A diákok tanterv alapján ismerhetik meg a méhészet csínját-bínját. Az iskola 2016 decemberében pályázott a nemzetközi Energy Globe Awards program az E.ON támogatásával hazánkban is elindított Energy Globe Magyarország díj „Jövő generációja” kategóriában, a fiatalok számára indított kezdeményezés, a Szent Miklós Aranynektár iskolai ökoméhészet fenntarthatóságáért.
Az intézménynek, - mely rendelkezik például meteorológiai állomással, csillagvizsgálóval, Lego-robotikaszakkörrel, szelektív hulladékgyűjtő konténerekkel, palackpréssel, napelemekkel, - a díj lehetőséget adott a tervek továbbgondolására. Mivel a mézkinyerés folyamata áramigényes, egy napelemes mézpergető-rendszer létrehozását tervezik, ami ugyan már létezik néhány méhészetben, de iskolai vonatkozásban még kiaknázatlan lehetőség. A benyújtott pályázatokra február 13-áig lehet szavazni, a program március 7-én zárul.