Értékek a Bódva-völgyében
Ötödik részéhez érkezett az a honismereti előadás-sorozat, melyet Edelényben, a városi könyvtárban rendeznek. A múlt heti kurzuson a Bódva-völgyében található várakról szerezhettek ismereteket a résztvevők.
A térség történelmi emlékek tárháza, hiszen az őskortól napjainkig lakott terület volt. A vidék urai között az ország történelmében jelentős szerepet játszó családok neveivel találkozhatunk, mint például a Perényiek, vagy a Rákócziak. A hadi konfliktusok is bőven érintették a környéket. A körzet a török hódoltság zónájába esett, a tizenötéves háború és a Rákóczi szabadságharc csatáiból ugyancsak kijutott az itt élőknek. A régmúlt időkről mesélnek a tájegység várromjai. Az előadást tartó Habodás Pál igazgató, helytörténész a Castrum Bene Egyesület és a miskolci Herman Ottó Múzeum kiadásában megjelent, Nováki Gyula, Sárközy Sebestyén és Feld István kutatómunkáját összefoglaló, a Borsod-Abaúj-Zemplén megye várai az őskortól a kuruc korig című könyvet használta a bemutatóhoz.
A középkori vár többféle szerepet töltött be évszázados fennállása alatt. Nem csupán a nemesség jól védett otthona volt, hanem a várbeliek ellátását szolgáló váruradalom központját is jelentette. Az erődítményekből előkerült gazdag leletanyag hozzájárul történelmünk mélyrehatóbb ismeretéhez. Az érdeklődők bőséges információval gazdagodtak az Edelény területén található különféle erődökről, az Irota községben lévő Várdomb-tetőn elhelyezkedő vár maradványairól, a szendrőládi várromról. Megismerték a szuhogyi Csorbakő várának történetét és egyéb érdekességekkel szembesültek a régió tekintélyes múltjáról.