Orgona a május illata
Ki ne ismerné az Anyák napja egyik legszebb és legillatosabb virágát az orgonát?
A közönséges orgona vagy májusi orgona az olajfa félék családjába tartozik. Az őshonos fajt először a törökök ültették kertekbe. Az alapfaj orgona lila virágú, a kerti fajták színe a hófehértől a feketés - sötétliláig a legkülönbözőbb színekben pompázik, még sárga is van közöttük!
Fotók: Kovács Loretta
Maga az orgona név a görög syrinx szóból ered, ami csövet, sípot jelent. 1807- ben megjelen Magyar Füvészkönyvben, még lilának nevezték a francia „lilas” szó után.
A közönséges orgona 2 - 4 méter magas cserje, de céltudatos metszéssel kecses, alacsony törzsű fává is nevelhető. Nagyon szereti a nedvességet, így azok a növények, amelyek a közelében élnek, nagyon gyakran szenvednek a szárazságtól. Bátran ültethetjük épületek mellé, gyakran a panelházak kiskertjének dísze és illatával elkábítja a városlakókat.
Leginkább a meszes, agyagos talajban érzi jól magát, így olyan helyre ültessük, ahol csak néhány órán át süti a nap. Hideg talajú, magas vízállású helyen ne is kísérletezzünk a telepítésével, nem fogja szeretni.
Ültetés és metszés
Többféle módon ültethetünk orgonát. Leginkább elterjedt a sarjak ültetése, de magról nevelt fiatal növényeket is ültethetünk. Ültetésre válasszuk a júliust. Aki szeretné, hogy az orgonabokrai szépen virágozzanak, az alkalmazza a váltómetszést. Az orgona villás elágazású bokor lévén lehetőséget ad számunkra, hogy az egyik ágat rövidre messük, a másikat pedig hosszabbra hagyjuk. Így a hosszú vesszőkből a következő évben virágot kapunk, míg a rövidebb vesszőkből hajtások fejlődnek. A metszésnek ezt a módszerét minden évben felváltva alkalmazhatjuk.
Orgonával kapcsolatos babonák
Leginkább a fehér orgonával kapcsolatban született számos babona. Az angolok azt tartják, hogy felbomlik az eljegyzés, ha a vőlegény fehér orgonát ajándékoz a menyasszonyának. A régi oroszok pedig úgy vélték, hogy rövidesen meghal az a beteg, akinek a szobájába fehér orgona került. Mindez bizonyára a fehér orgona erős illatával függhet össze.
Az illatán és dekoratív megjelenésén túl szörpöt is készíthetünk az orgonából
Hozzávalók:
- 1 csésze orgonavirág
- 1 csésze kristálycukor
- 1 csésze víz
- 1/2-1 citrom leve
- kupakkal vagy dugóval ellátott üvegek
Elkészítés:
- Elsőként szemezzük le a virágokat. Ügyeljünk arra, hogy zöld részek ne maradjanak a virágokon. Ez a folyamat kissé időigényes, ezért akkor kezdjünk bele, ha valóban időt tudunk szánni a szörp elkészítésére.
- A virágokat szűrőbe tesszük és hideg víz alatt leöblítjük.
- Egy megfelelő nagyságú edényben a vizet a cukorral felfőzzük.
- Minden csészényi virághoz 1 – 1 csészényi cukrot és vizet számoljunk.
- Amikor a cukros víz felforr, belekeverjük a virágokat és még kb. 4-5 percig főzzük.
- A tűzről levéve belecsavarjuk a citrom levét.
- Leszűrjük és az üvegekbe töltjük.
- A kihűlt szörpöt tartsuk a hűtőben.
- Fogyaszthatjuk ásványvízzel, szódavízzel ízlés szerint hígítva.
Forrás: balitgazda.hu