Milyen sportot űzzünk vagy válasszunk gyermekünk számára?
Bár korántsem egyértelmű, sokak számára nem világos a tömegsport fogalma. A legtöbben ugyanis hajlamosak a nagy tömegek által kedvelt és figyelt sportokat összekeverni a a versenysporttal, vagy élsporttal.
Ám ezzel a témával a héten már részletesen foglalkoztunk, most abban szeretnénk olvasóinknak segítséget nyújtani, hogy milyen sportot válasszanak azok, akik a tudatos és egészséges életmód mellett döntenek és és felnőttként, vagy vagy gyermekeik számára szeretnének sportágat választani.
A döntés meghozatalakor, különösen, ha később professzionálisan szeretnénk azt űzni, nem árt alaposan megfontolni, hogy pontosan milyen sportág mellett tesszük le voksunkat.
Fotók: Kovács Loretta (kolorline)
Különösen nehéz dilemma ez a szülők számára, akik annak érdekében, hogy gyermekeink ne küszködjenek már tizenévesen mozgásszervi problémákkal úgy döntenek, hogy beírhatják gyermeküket egy egyesületbe, vagy egyszerűen csak közösen szeretnének elkezdeni velük valamilyen egészséges testmozgást.
A fizikai igénybevétel és rendszeres testmozgás előnyeit nagy általánosságban kár lenne részletesen ecsetelni, hiszen ezzel többnyire mindannyian tisztában vagyunk, de a végleges döntés előtt nem árt azért mérlegelni pár szempontot.
Fontos, hogy ne tekintsük státusz szimbólumnak a sportot, ahogyan az is, hogy ne támasszunk komoly elvárásokat a gyerek teljesítményével szemben, ne sanyargassuk versenyre felkészítő külön edzésekkel sem.
Próbáljunk meg a gyermekünk vagy saját alkati adottságainak megfelelő sportot választani. Ugyanúgy a sportválasztás során legyünk tekintettel a saját, vagy gyermekünk egészségi állapotára lés ennek megfelelő testmozgást válasszunk!
Fontos lehet a sportválasztásnál, hogy melyikben leljük örömünket, illetve mi okoz örömet gyermekünk számára? Ugyanígy nem árt buzdítani és motiválni sem őket a tevékenység során, amely elengedhetetlen a pozitív gondolkodás és a jó hozzáállás kialakításában.
De milyen kritériumokat érdemes mérlegelni mielőtt gyermekünk vagy magunk számára sportágat választunk? Milyen területen szeretnénk fejlődni és mik a lehetőségeink?
Erőnlét: amelyek erre építenek legtöbbször a test izomzatának és a test egyes részeinek fokozott igénybevételével járnak, mint például a súlyemelés.
Állóképesség: az állóképességet, kitartást fejlesztő sportágak erősítik a szívműködést, a vérkeringést, a légzést, ilyen lehet például a futás.
Ügyesség: fejleszti- a koordinációs készséget, az érzékelést és az egyensúlyérzéket, mint mondjuk az asztalitenisz.
Egyéni sportágak: során a siker főként az egyénen múlik.
Csapatjáték: Ezek jó alapot biztosíthatnak a gyermekek számára a társas szocializáció alapjának megteremtéséhez, felnőttkorban pedig segíthet egy-egy nehezebb traumatikus életszakasz után számunkra az újrakezdésben.
Életkor: milyen életkorban lehetséges elkezdeni az adott sportot? Szabadidősportként persze majdnem minden sport űzhető már óvodáskortól.
Kockázat: érdemes mérlegelni azt is, hogy mekkora az adott tevékenység során a sérülés veszélye?
Felszerelés: bizonyos sportoknál drágább felszerelésre van szükség, mint a jégkorong, vagy a tenisz, és nem árt feltenni magunknak a kérdést, hogy az adott sport űzéséhez nélkülözhetetlen eszközöket hosszútávon is meg tudjuk-e majd finanszírozni?