Madarak és fák napja
A madarak és fák napjának legfőbb célja, hogy rendezvényeken, megemlékezéseken keresztül rávezesse az embereket, különösen a fiatalokat a környezetünk, természetünk védelmének fontosságára.
Nem újkeletű célkitűzés ez, hiszen több, mint egy évszázadra nyúlik vissza. Megszervezésének közvetlen előzménye a hasznos madarak védelme érdekében 1902-ben kötött párizsi egyezmény, mely után Chernel István ornitológus még ebben az évben megszervezte az első madarak és fák napját. Az esemény iskolai keretek közé az Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter által 26.120/1906 számon kiadott rendelete alapján került, mely kimondta, hogy az elemi népiskolákban minden év májusában vagy júniusában kellett “természetvédő” és “erkölcsnemesítő” szellemben méltatni e napot.
A globális klímaváltozás hatásainak okán napjainkban kiváltképp fontos a téma körüljárása, a figyelemfelkeltés a környezettudatos életmód iránt. Ennek apropóján tartott vetítettképes előadást Peller Enikő, az Aggteleki Nemzeti Park munkatársa a fokozottan védett és veszélyeztetett madarakról Sajószentpéteren, a Lévay József Városi Könyvtárban a város felső tagozatos tanulóinak, május 10-én.