Újabb paleontológiai siker
Újabb mérföldkőhöz érkezezett az őslénytani kutatás Rudabánya környékén.
Fotók: Papp Andrea, A képek a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat Gyűjteményi Osztályának engedélyével közölhetők.
Idén június 3-a és 23-a között az alsótelekesi gipszbánya terepén zajlott feltárás, amelynek eredményeként 104 db egyedi lelet került elő. Egyebek mellett egy Rudapithecus fog, egy ősszarvasféle részleges lábcsontja, illetve egy ősdisznó fogsora.
A jelen paleontológiai feltárások előzményeként fontos megemlíteni, hogy az emberré válás korai szakaszának első kiemelkedő lelete, egy állkapocs-töredék, 1967-ben Rudabányán került elő. Ez a Kretzoi Miklós professzor által meghatározott csontdarab a tudományos irodalomba Rudapithecus hungaricus néven került be. A második Rudapithecus-maradványt 1969-ben találták meg. Az első igazi világszenzációt jelentő leletre 1985 augusztusában egy mocsári ciprus gyökerei között akadtak rá. A RUD-77 jelű, idős nőstény állattól származó koponyatöredéket 101 csontdarabból és 8 fogból állították össze. A nemzetközi kutatások 1992-ben kezdődtek el. 1997 és 1999 között a Torontói Egyetem és a Magyar Állami Földtani Intézet David R. Begun és Kordos László professzor irányításával közösen szervezett nyári ásatási gyakorlatain újabb jelentős hominoida leletek kerültek elő: 1998-ban egy combcsont-pár, 1999. július 13-án pedig az eddigi legteljesebb Rudapithecus koponya, mely a tudományos besorolása után, a RUD-200, „Gabi” nevet kapta. „Gabi” célzott kutatásának köszönhetően 2006-ban megtalálták az egyedhez tartozó alsó állkapocspárt, valamint a medencecsontokat is. Lassan kirajzolódott egy fiatal nőstény Rudapithecus csontváza.
A rudabányai lelőhely megmentése érdekében végzett beruházás miatt 2015-től, már nem végeznek ásatást a területen, de már ezzel párhuzamosan a kutatók érdeklődése alsótelekesi gipszbánya felé fordult, ahol előbb mintákat gyűjtöttek, majd megtörtént az ásatás. A lehetőséget minderre, ahogyan korábban is Dr. David R Begun antropológus professzor által szervezett ún. Rudabánya Field School teszi lehetővé, amelyhez a világ bármely tájáról csatlakozhatnak kutatók, egyetemi hallgatók. Magyarországi együttműködő partnerük a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat volt, amelynek két munkatársa Makádi László és Szappanos Bálint is részt vett az idei feltáráson. E siker hozzájárul ahhoz, hogy jövőre újra folytathassák a munkát és remélhetőleg több olyan lelet kerül elő, amely segítségével rekonstruálható Rudabánya és szűkebb környékének 8 millió évvel ezelőtti élővilága.
Forrás: Papp Andrea, Hadobás Sándor