NEMES A CÉL - Közös érdekünk a munkahelyi egészség és biztonság!
Regionális Konferenciát tartottak Miskolcon a Munkáltatók és Munkavállalói Érdekképviseleti Szervezetek Képviselői Számára a Pannónia Hotel konferenciatermében november 13-án.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2018. november 13.
NEMES-A-CÉL – Közös érdekünk a munkahelyi egészség és biztonság
Az esemény, a Vasas Szakszervezeti Szövetség, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, és a Magyar Gépipari és Energetikai Országos Szövetség összefogásából jött létre.
Fotó: Bodó József
NEMES A CÉL – Közös érdekünk a munkahelyi egészség és biztonság! Ezt a nevet viseli az a program, melynek keretében a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártásának ágazataiban működő munkáltatóknak és munkavállalói érdekképviseleti szerveknek mutathatták be projektjük eredményeit, munkavédelmi tudásukat, valamint munkabiztonság és munkaegészség iránti elköteleződésüket a különböző munkavédelmi, munkaügyi ellenőrzési, és munkaegészségügyi osztályok szakértői.
Fotó: Bodó József
Az eseményen egy 18 hónapos időszak értékelése, valamint ezen belül, a projekt eredményeinek ismertetése a jelenlévőkkel volt a fő cél. Itt az említett ágazatokban dolgozó emberek munkakörülményeiről, a jellemző munkahelyi balesetekről, valamint, baleseti statisztikáról arról esett szó.
A programot Spieglné Balogh Lívia, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke nyitotta meg, majd számolt be a projekt eredményeiről. Felhívta a figyelmet a munkabiztonság javulásának fontosságára, valamint beszélt a munkaegészségügy és a munkabiztonság védelem gyakorlati feladatairól, melyek közé tartozik a munkahelyi balesetek minimalizárására való törekvés, és a munkavédelmi eszközök gyakoribb és effektívebb alkalmazásának fontossága is. Összefoglalóan pedig megtudhatták a jelenlévők, hogy milyen próbálkozások valósultak meg a munkáltatókkal való közös munka révén. Az említett időszakban több mint 2000 munkavállalóval és 144 munkáltatóval tudták felvenni a kapcsolatot annak érdekében, hogy valamilyen előrelépést érhessenek el a munkavédelem elősegítésének témájában.
Fotó: Bodó József
A további előadásokban olyan kérdésekre is választ kaphattak a jelenlévők, hogy milyen balesetmegelőzési lehetőségek léteznek. A fémipar és a gépipar eléggé veszélyeztetett ágazatok munkavédelem szempontjából, ezt a statisztikát támasztja alá az a sajnálatos tény is hogy a 2017-es évben öten életüket is vesztették ilyen szerencsétlenségekben.
Fotó: Bodó József
Annak, hogy egyre nagyobb a száma az ilyen baleseteknek több oka is van, többek között a megnőtt foglalkoztatás, valamint a fémiparban kimagaslóan nagy számban végeznek veszélyes tevékenységet az ott dolgozók. A munkáltatóknak rengeteg teendőjük van annak érdekében, hogy segítsék a biztonságos munkafeltételek megteremtését, ilyen tényező például az automatizálásra való egyre nagyobb számban történő átállás, amely sok esetben növelheti a biztonságot és csökkentheti a balesetek számát, tudhatták meg a konferencia résztvevői.
Fotó: Bodó József
Felmerült továbbá a már bekövetkezett balesetek felelősségvállalásának témája is, melyben büntetőjogi felelősségről esett szó, valamint arról, hogy mennyire jellemzőek a kártérítések ezen a területen.
Érdemes megemlíteni, hogy mióta hatályba lépett a 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről, azóta elmondható, hogy a munkaügyi perek száma az elmúlt évekhez képest csökkenő tendenciát mutat, viszont ennek az oka még tisztázatlan jelenleg.