A reformáció 500 éve
A protestáns egyházak és gyülekezeteik október 31-én ünneplik a reformáció 500. évfordulóját, annak kapcsán, hogy Luther Márton 1517-ben tűzte ki a wittenbergi vártemplom kapujára a katolikus egyház hitújítására vonatkozó 95 pontból álló tézisét.
Ezzel szinte egy időben Ulrich Zwingli, majd Kálvin János Svájcban szintén elindította új, vallási mozgalmát. Az új eszmék Magyarországon a török uralom korszakában terjedtek el, először Habsburg Mária udvarában jelentkeztek, illetve az erdélyi szászok között váltak elfogadottá. A tanok térhódításának nagyban kedvezett, hogy prédikátoraik a nép nyelvén, tehát magyarul szólaltak fel, a Biblia magyarra való fordításával pedig hozzájárultak az irodalmi nyelv kialakulásához.
A jubileumi év alkalmából országszerte tartanak nagy volumenű rendezvényeket.
Ebből az alkalomból megemlékezésttartott a Magyarországi Református Egyház, valamint Sajószentpéter Város Önkormányzata. A program délelőtt a Kálvin téren kezdődött, ahol Dr. Faragó Péter polgármester és Ábrám Tibor a Magyar Református Egyház Zsinatának világi alelnöke, egyházkerületi főgondnok és a miskolci Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon igazgatójának köszöntője után Tapa Evelin egyetemi hallgató a Bányai Református Gyülekezet tagjának szavalata hangzott el. Ünnepi beszédet mondott Dr. Horváth Zita, felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár, majd őket követően leplezték le az 1560-64-ben Sajószentpéteren prédikátori szolgálatot teljesítő, református egyházi író, Thuri Farkas Pál emlékére állított sztélét, majd a Sajószentpéter- Református Bányai Gyülekezet Kórusának szolgálata a reformáció korából származó dicséretet adtak elő „Mindenek meghallják” címmel.
Ezt követően a programok a Rendezvények házában folytatódtak, ahol Borbély János, a Nagytemplomi Református Gyülekezet reformtus lelkipásztora mondott beszédet, majd a város szülötte és díszpolgára, Dr. Tóth Péter történész, a Miskolci Egyetem docense „Sajószentpéter reformációja a XVI-XVII. században” című könyvét mutatták be a nagyközönségnek.