https://kolorline.hu/Helyismertető előadássorozat Rudabányán

Helyismertető előadássorozat Rudabányán

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Térség

A rudabányai Rudapithecus Látogatóközpont tavaszi helyismereti előadássorozatot hirdetett, melyen a település és a környék történetének legérdekesebb mozzanatait mutatják be az érdeklődőknek vetített képek segítségével. Eddig négy előadás hangzott el, Habodás Sándor, nyugdíjas múzeumigazgató ismertetésében.

A márciusban kezdődő program a Rudapithecus-kutatások történetével foglalkozott. Ebből az érdeklődők megtudhatták, hogy az első ősmajom-maradványt az egykori vasércbánya főgeológusa, Hernyák Gábor 1967-ben találta meg a külszíni fejtés egyik lignitfoltján. A leletet Kretzoi Miklós paleontológus professzor nevezte el Rudapithecus hungaricusnak, azaz rudabányai ősmajomnak. Azóta meg-megújuló kutatások folynak a területen hazai és külföldi szakemberek részvételével. Eddig több mint 300 majommaradvány és sokféle állatcsont került napvilágra, aminek köszönhetően a 8-10 millió évvel ezelőtti időszakból jelenleg Rudabánya a világ leggazdagabb paleontológiai lelőhelye.


Kordos László professzor az egyik koponyalelettel
A fotók: Habodás Sándor 

A második előadás rávilágított Rudabánya honfoglalás előtti bányászatára és fémművességére. Az itt-ott felszínre bukkanó hatalmas vasérctelep és a benne rejlő más ércek, ásványok ősidők óta vonzották az embereket. Kezdetben kultikus célokra használt festékanyagokat és eszközkészítéshez szükséges kőanyagot kerestek itt. Az újkőkor középső szakaszában a vasérc üregeit, repedéseit kitöltő termésréz- színtiszta elemi réz - használata került előtérbe hidegalakítással, később, a réz- és a bronzkorszakban már olvasztással. A vasművességet a szkíták kezdték el a Kr. e. 7. század táján, majd a kelták a Kr. e. 4-1. század között folytatták, végül a szlávok következtek a Kr. u. 8. századtól. Mindezekről gazdag régészeti leletanyag tanúskodik.

 


Skíta-kori leletek

A következő prezentáció Rudabánya történetét tárta fel a 14-16. században. Rudabánya a középkorban jelentős bányahely volt, a hét felső-magyarországi bányaváros szövetségének - Szomolnok, Gölnicbánya, Rudabánya, Rozsnyó, Igló, Jászó, Telkibánya - a tagja. 1351-ben már városként említik a források, kiváltságait nem sokkal korábban kaphatta. Akkoriban német ajkú bányapolgárság élt itt, akik 1340 táján települhettek ide, és rövid idő alatt fellendítették a bányászatot. Elsősorban ezüstöt termeltek, amit ezüsttartalmú ólomércből helyben olvasztottak, és a királyi kamarának adták el. A réztermelés is jelentős volt, a vasércbányászat azonban háttérbe szorult. A középkori bányászatról a 20. századi vasérctermelés során előkerült leletek tanúskodnak, melyek a Bányászattörténeti Múzeumban láthatók. A bányavárosi idők gazdagságáról az eredetileg háromhajós, 33 m hosszú gótikus templom adhat fogalmat, amely ma töredékes formában a reformátusok használatában áll.


A külszini vasércbánya 1930 körül

A május 2-án tartott bemutató Rudabánya jelenkori vasércbányászatát dolgozta fel, melyből a hallgatóság információt nyert arról, hogy a  Gróf Andrássy Manó által 1880-ban alapított Borsodi Bányatársulat egyetlen célja a rudabányai vasérc külszíni nagyüzemi módszerekkel történő kiaknázása volt. Olyan sikeresnek bizonyult a vállalkozás, hogy a bánya 105 éven át, 1985-ig működött. A társulat a 20. század elejére európai mércével mérve is korszerű bányát és bányatelepet épített ki Rudabányán, 1200-1500 munkással, szociális, kulturális, egészségügyi és más intézményekkel. A két világháború között a bánya jelentősége megnőtt, mert a trianoni határok megvonása után az egyetlen valamirevaló vasérc-lelőhelyünk maradt. Az 1950-es évek elején nagyarányú fejlesztések kezdődtek Rudabányán. 1952 és l962 között megépült a vasércdúsító, amely a korszak harmadik legnagyobb ipari beruházása volt. Új lakótelep létesült, megújultak a helyi intézmények, eleven és tartalmas volt a kulturális élet. A vasércbányászat gazdaságtalanná válása végül a bánya és a dúsító bezárására késztette a kormányt, amire 1985. december 29-én született meg a határozat. A külszíni bánya hatalmas gödre, legmélyebb pontján a türkizkék Bányatóval, ma már az idegenforgalom céljait szolgálja.

Az előadássorozat folytatódik, a következő alkalmakon egyebek mellett a Gvadányi-család rudabányai tevékenységéről, a katona és író gróf Gvadányi Józsefről, az 1880 és 1985 közötti nagyüzemi vasércbányászatról, a műemlék református templomról és Rudabánya jeles személyiségeiről lesz szó. Bővebb tájékoztatást a Látogatóközpont honlapján kaphatnak az érdeklődők.

További híreink

Technológiai fejlesztés — forgatható panorámakamera került az Unikornis körforgalomba

Dátum: 2024. szept 01. 08:58

Nemcsak esztétikailag, hanem biztonságtechnikailag is tovább fejlődik, és központi szerepet tölt be Kazincbarcikán az Unikornis körforgalom. A közterületi kamerarendszer telepítésének helyszínei között kiemelt pont ez a körforgalom, ahova már felkerültek a kamerák.

Iskolára hangoló tematikájú kézműves gyermektábor zárta a nyarat

Dátum: 2024. aug 31. 11:13

A nyár legvégén egy ráadás kézműves tábor indult a gyerekek számára Kazincbarcikán, az eredményes júniusi előzményt követve. Az augusztus 26-án kezdődött második kézműves tábor — elődjének játékos tematikáját — az aktuális iskolakezdéshez szabta át. Ehhez illeszkedő kézműves technikákkal ismerkedhettek és témába vágó tárgyakat, például ceruzatartót készíthettek a kicsik.

Hirdetmény bérbeadásról

Dátum: 2024. aug 29. 11:45

Hirdetmény a kazincbarcikai Bercsényi utcai fiatalok garzonházi lakásainak, valamint a Muskátli Nyugdíjasházban lévő bérlakások bérbeadásáról.

Szeptemberben új tanév indul – hétfőn becsengetnek az iskolákban

Dátum: 2024. aug 29. 09:24

Nem lehet majd órán mobilozni, csak kivételes esetben; kizárólag az oktatást segítve kerülhet a padra mobiltelefon. Az eszközök egy zárható szekrényben várják majd a tanítás végét. Ez is egy új szabály a következő tanévben. Mit kell tudni a hétfőn kezdődő, 2024/25-ös tanévről, mikor lesznek a tanítási szünetek, és mikor lesz a Gólyafióka-avató – ezeket foglaljuk össze.

KolorTV élőben

Programajánló

Retró perspektíva ARC/ÉLEK - Kövesdi Tibor kiállítása

Mezey István Művészeti Központ

Kolorfutás 2024

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk